ACTA FAC MED NAISS 2018;35(3):216-225

UDC: 616.24-002.7-071

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0023

Odnos CD4:CD8: Značajan dijagnostički parameter kod plućne sarkoidoze

Arda Kiani1, Ian M. Adcock2,3, Kimia Taghavi4, Esmaeil Mortaz5, Atosa Doroudinia1, Seyed Reza Seyedi4, Mehdi Kazempour-Dizaji6, Atefeh Abedini4

1Istraživački centar za bolesti traheje, Nacionalni istraživački institut za tuberkulozu i plućne bolesti, Univerzitet medicinskih nauka Shahid Beheshti, Teheran, Iran
2Grupa za ćelijsku i molekularnu biologiju, Odeljenje za bolesti disajnih puteva, Nacionalni institut za bolesti srca i pluća, Imperial Koledž London, London, UK.10
3Prioritetni istraživački centar za zdrava pluća, Medicinski istraživački institut Hunter, Univerzitet u Njukaslu, Njukasl, New South Wales, Australija
4Istraživački centar za ispitivanje hroničnih respiratornih bolesti, Nacionalni istraživački istitut za tuberkulozu i plućne bolesti, Univerzitet medicinskih nauka, Shahid Beheshti, Teheran, Iran
5Departman za imunologiju, Medicinski fakultet, Klinički istraživački centar za tuberkulozu i epidemiologiju, Nacionalni istraživački institut za tuberkulozu i plućne bolesti, Univerzitet medicinskih nauka Shahid Beheshti, Teheran, Iran
6Istraživački centar za mikobakteriologiju, Nacionalni istraživački centar za tuberkulozu i plućne bolesti, Univerzitet medicinskih nauka Shahid Beheshti, Teheran, Iran

sažetak

Sarkoidoza je multiorganska bolest i karakteriše se pojavom sarkoidnog nekazeoznog granuloma koji se sastoji od T-helper/inducer (CD4+) limfocita i retkih citotoksičnih (CD8+) T- limfocita. Povećani odnos CD4+:CD8+ T ćelija karakterističan je dijagnostički parameter za sarkoidozu. Ovo je prvi izveštaj iz Irana u kome je analizirana vrednost odnosa CD4:CD8 u diferencijaciji plućne sarkoidoze od ostalih intersticijalnih bolesti na većoj grupi ispitanika. U studiju je uključeno pedeset bolesnika sa plućnom sarkoidozom i 50 bolesnika sa nesarkoidnim intersticijalnim plućnim bolestima. Bronhoalveolarna lavaža urađena je pomoću fleksibilne fiberoptičke bronhoskopije i protočne citometrije. Bolesnici koji nisu imali sarkoidozu bili su podeljeni u osam podgrupa. Pedeset i dva posto bolesnika sa sarkoidozom i 62% bolesnika sa nesarkoidnim intersticijalnim plućnim bolestima imalo je normalne spirometrijske rezultate. CD4/CD8 odnos bio je značajno povećan kod bolesnika sa sarkoidozom za razliku od pacijenata koji su imali nesarkoidne intersticijalne plućne bolesti (p < 0,001). Odnos CD4/CD8 je kod 33,3% bolesnika bio > 3,5, kod 7,1% je iznosio 2,5-3,5, a kod 20,2% 1,5-2,5. Za razlikovanje sarkoidoze od ostalih intersticijalnih bolesti, najbolja granična vrednost je iznosila 1,1 sa senzitivnošću od 92% i specifičnošću od 80%. Izvođenje bronhoalveolarne lavaže, kao sigurne i brze procedure, potvrdilo je dijagnozu sarkoidoze kod 92% ispitanika (senzitivnost naše studije). Izvođenje invazivne procedure bilo je neophodno kod samo nekoliko bolesnika. Protočna citometrija bronhoalveolarne lavaže u proceni kliničkih i radioloških nalaza pomaže u razlikovanju sarkoidoze od nesarkoidnih intersticijalnih plućnih bolesti.

Ključne reči: sarkoidoza, bronhoalveolarna lavaža, limfociti, CD4+:CD8+ odnos, protočna citometrija