ACTA FAC MED NAISS 2018;35(3):185-192

UDC: 618.19-006.6-089-037

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0020

Procena faktora rizika za nastanak seroma nakon radikalnih hirurških intervencija karcinoma dojke

Miodrag Đorđević1, Toplica Bojić1, Lidija Đorđević1, Dragana Buđevac1, Nebojša Đorđević1,2, Nebojša Ignjatović1,2, Ivan Pešić1,2, Ana Cvetanović1,2, Mlađan Golubović1, Jovan Janić1

1Klinika za endokrinu hirurgiju i hirurgiju dojke, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

sažetak

Seromi predstavljaju česte postoperativne komplikacije nakon operacije dojke. Prevalencija seroma kreće se od 3% do 60%. Cilj rada bio je utvrđivanje najznačajnijih faktora rizika za pojavu seroma nakon radikalne operacije karcinoma dojke. Prospektivna, nerandomizovana studija obuhvatila je 100 bolesnica sa primarnim karcinomom dojke operisanih na Klinici za opštu hirurgiju Kliničkog centra Niš. Sve bolesnice bile su podvrgnute modifikovanoj radikalnoj mastektomiji prema Madden-u. Praćeni su sledeći parametri: starost, indeks telesne mase (BMI), stadijum bolesti, veličina tumora, stanje limfnih nodusa aksile, primenjena neoadjuvantna hemoterapija, disekciona tehnika (kauter/skalpel), procenjeni gubici krvi, količina drenirane tečnosti (u ml) i dužina operacije. Serom je definisan kao bilo koja klinički detektovana tečnost dobijena iz postoperativne rane. Kod 21 bolesnice bio je prisutan serom. U našoj studiji BMI bio je najznačajniji faktor rizika za formiranje seruma - OR 1,39; CI (1,058-2,65), dok su statističku značajnost pokazali: disekciona tehnika - OR 1,76; CI (1,17-7,67) i ukupno trajanje drenaže hirurške rane - OR 1,12; CI (1,06-2,41). Hirurgija je najvažniji aspekt lečenja karcinoma dojke. Stopa postoperativnih komplikacija nakon operacije karcinoma dojke je relativno niska. U našoj studiji, BMI je imao najveći prediktivni značaj za formiranje seroma. Statističku značajnost su pokazali i disekciona tehnika i ukupno trajanje drenaže hirurške rane.

Ključne reči: hirurgija dojke, serom, faktori rizika