ACTA FAC MED NAISS 2018;35(3):226-235

UDC: 796.015.52/.54:796.322-051

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0024

Sezonske promene određenih fizičkih i fizioloških varijabli kod rukometaša

Ljubomir Pavlović1, Ivana Bojić1, Nenad Stojiljković1, Dušica Djordjević2, Dragan Radovanović1

1Univerzitet u Nišu, Fakultet za sport i fizičko obrazovanje, Niš, Srbija
2Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Departman za fizičko obrazovanje, Kragujevac, Srbija

sažetak

Pretraga literature pokazuje da postoji nedostatak studija koje su istraživale odnose između određenih parametara fizičke pripremljenosti nadgledanih tokom sezone i kvantitativnih ocena treninga i takmičenja kod vrhunskih rukometaša. Cilj rada bio je praćenje promena brzine, sile, snage i izdržljivosti vrhunskih rukometaša tokom takmičarske sezone. Istraživanje je sprovedeno na grupi od 14 vrhunskih rukometaša koji su testirani četiri puta tokom sezone (T1, T2, T3, T4). Testiranje se sastojalo od sledećih procedura: 1) merenja antropometrijskih karakteristika (visina tela, telesna masa, procenat masnog tkiva); 2) merenja motoričkih sposobnosti (maksimalna mišićna sila i snaga, brzina, eksplozivna snaga); 3) merenja fizioloških parametara (anaerobni kapacitet i kardiorespiratorna izdržljivost). Eksplozivna snaga bila je niža na kraju sezone u odnosu na prvi deo sezone (T1 vs T4: p = 0,00, T2 vs T4: p = 0,00), kao i ukupan rad na modifikovanom Wingate testu (T1 vs T4: p = 0,01). Nasuprot tome, nivo laktata u krvi nakon trećeg (T1 vs T2: p = 0,00, T1 vs T3: p = 0,02; T1 vs T4: p = 0,00) i četvrtog (T1 vs T3: p = 0,02) merenja tokom testa izdržljivosti, bio je najviši na početku sezone. Naši rezultati ukazuju na to da su anaerobne sposobnosti igrača uglavnom negativno pogođene dugačkom sezonom i neadekvatnim treningom, dok se aerobne sposobnosti poboljšavaju tokom takmičarske sezone. Objašnjenje za ovakve rezultate nalazimo u nedovoljnom treningu snage ili u negativnom preklapanju efekata treninga izdržljivosti sa programom za razvoj snage.

Ključne reči: rukomet, snaga, brzina, izdržljivost