ACTA FAC MED NAISS 2018;35(4):320-329

UDC: 618.29(55)

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0034

Analiza greške pri određivanju tačnosti Johnsonove i Dareove formule i mišljenja majke u određivanju porođajne težine: rezultati iranske studije preseka

Somayeh Alirezaei1, Elham Azmoude2, Asma Ghaderi3

1Student doktorskih studija u oblasti reproduktivnog zdravlja, Studentski istraživački odbor, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka Mashhad, Mashhad, Iran
2Departman za akušerstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka Torbat Heydariyeh, Torbat Heydariyeh, Iran
3Studentski istraživački odbor, Univerzitet medicinskih nauka Torbat Heydariyeh, Torbat Heydariyeh, Iran

sažetak

Tačno određivanje težine deteta je veoma važno za porođaj. Prema dostupnoj literaturi, nijedna od poznatih tehnika nije superiorna u odnosu na druge. Cilj ove studije bio je poređenje analize greške pri određivanju tačnosti Johnsonove i Dareove formule i mišljenja majke za procenu težine deteta na rođenju. Studija preseka je uključila 147 cefaličnih trudnoća u terminu. Zabeležena je procena majke, a za izračunavanje težine fetusa korišćene su Johnsonova i Dareova formula. Tačnost je izračunata pomoću procentualne greške, apsolutne procentualne greške i proporcije procena u okviru 10% realne težine deteta. Statistička analiza je urađena primenom RM ANOVA, Fridmanovim i Kohranovim testom; p < 0,05 označavalo je statističku značajnost. Porođajna težina je tačno određena u 34,7%, 58,5%, 66% slučajeva, koristeći procenu majke, kao i Johnsonovu i Dareovu formulu. Proporcija između procene majke i Dareove formule je bila značajno niža od proporcije između procene majke i Johnsonove formule za sve porođajne težine. Nije zabeležena značajna razlika u merama tačnosti za male porođajne težine. Srednja vrednost greške Johnsonove formule i u grupi sa normalnom težinom i u makrozomskoj grupi bila je niža od Dareove formule i procene majke.
Johnsonova formula je tačnija u proceni realne porođajne težine nego Dareova formula i procena majke. U opsegu normalne težine, Johnsonova formula je tačnija, dok je Dareova formula bila tačnija u makrozomskoj grupi.

Ključne reči: težina fetusa, porođajna težina, Iran