ACTA FAC MED NAISS 2018;35(4):273-281

UDC: 616.5-006.6-079.4

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0029

Dermoskopske karakteristike bazocelularnog karcinoma kože

Danica Tiodorović1,2, Andrija Jović1, Danijela Popović1, Hristina Kocić1, Aleksandra Ignjatović2,3, Jovana Antonijević2, Filip Veličković2

1Klinika za kožne i polne bolesti, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
3Institut za javno zdravlje, Centar za informatiku i biostatistiku u zdravstvu, Niš, Srbija

sažetak

Cilj ovog rada je analiza dermoskopskih nalaza kod bolesnika sa patohistološki potvrđenom dijagnozom bazocelularnog karcinoma (BCK) kože.
Retrospektivnom studijom obuhvaćeno je 54 bolesnika sa ukupno 76 BCK kože dijagnostikovanih u 2016. i 2017. godini. Sve lezije su klasifikovane u četiri klinička tipa: nodularni, pigmentni, superficijalni i infiltrativni. Digitalne dermoskopske slike lezija evaluirane su od strane tri ispitivača. Selektovano je pet dermoskopskih karakteristika za analizu uključujući: odsustvo pigmentne mreže, prisustvo arborizirajućih krvnih sudova, plavo-sivih globula i ovoidnih gnezda, strukturu nalik na "list javora" i ulceraciju.
Od ukupno 54 ispitanika, 22 su ženskog i 32 muškog pola. Starost boleswnika u trenutku postavljanja dijagnoze kretala se od 31 do 84 godine (prosečna vrednost 67 godina). Najveću frekvencu imao je nodularni klinički tip sa 28 potvrđenih dijagnoza. Nodularni BCK bio je češće lokalizovan na glavi i vratu u odnosu na trup i ekstermitete (p < 0,01). Dermoskopsko prisustvo pigmentne mreže nije bilo verifikovano u svim ispitivanim BCK. Arborizovani krvni sudovi bili su prisutni kod 71 (93,4%), plavo-sive globule i ovoidna gnezda 33 (42,1%), ulceracije 44 (57 %) i strukture nalik na "list javora" kod 5 (6,6%) lezija. Plavo-sive globule i ovoidna gnezda su signifikanto češće uočena kod pigmentnih BCC u odnosu na ostale kliničke tipove BCK (p < 0,01).
U zaključku, dermoskopijom je moguće pouzdano postaviti dijagnozu BCK kože kao i diferencijalnu dijagnozu prema drugim tumorima kože.

Ključne reči: bazocelularni karcinom, dermoskopija, diferencijalna dijagnoza