ACTA FAC MED NAISS 2018;35(4):282-288

UDC: 616.3-002.44(567)

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0030

Faktori koji utiču na rizik od perforacije kod bolesnika sa peptičnim ulkusom: studija preseka sprovedena u centralnom Iraku

Ibtesam Khalid Salih1, Ali Malik Sheya'a2, Qays Ahmed Hassan3, Ayad Khani Mykhan2

1Departman za hirurgiju, Medicinski fakultet Al-Kindy, Univerzitet u Bagdadu, Baghdad, Irak
2Departman za hirurgiju, Bolnica Al-Kindy, Bagdad, Irak
3Odsek za radiologiju, Departman za hirurgiju, Medicinski fakultet Al-Kindy, Univerzitet u Bagdadu, Baghdad, Irak

sažetak

Cilj ove studije bio je procena faktora rizika od perforacije ulkusa, bez obzira na prisustvo infekcije izazvane bakterijom Helicobacter pylori, u grupi iračkih bolesnika primljenih u bolnicu Al-Kindy. Studija je uključila ukupno 90 bolesnika koji su imali perforaciju ulkusa. Dijagnoza je bila zasnovana na anamnezi, kliničkom pregledu, laboratorijskim i radiološkim ispitivanjima, a takođe je bila potvrđena i intraoperativno. Ispitivan je veliki broj mogućih faktora rizika. Osamdeset bolesnika je bilo muškog pola, a deset ispitanica ženskog pola (odnos muškog i ženskog pola bio je 8:1). U petoj dekadi života bilo je 42,2% bolesnika. Pre pojave perforacije, 54,4% bolesnika je bilo asimptomatično. Od ispitivanih faktora rizika pušenje (66.7%), stres (60%) i A krvna grupa (53.3%) su bili najznačajniji za pojavu perforacije. Zaključujemo da pušenje, stres, upotreba nesteroidnih antiinflamatornih lekova, i u manjoj meri post i A krvna grupa, imaju glavnu ulogu u nastanku perforacije peptičnog ulkusa, dok ostali faktori imaju manji značaj.

Ključne reči: peptični ulkus, perforacija, faktor rizika, duodenalni ulkus, gastrični ulkus