ACTA FAC MED NAISS 2018;35(4):299-310

UDC: 615.282: 618.15:616-002.828

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0032

Poređenje efekata vaginalne kreme artemizije i klotrimazola na vaginalnu kandidijazu

Ala Saber Mohammad1, Samira Ebrahimzadeh Zagami2, Nahid Golmakani3, Mohammad Javad Asili4, Ali Naseri5, Mahmood Parian-Novghani6, Azaddeh Saki7

1Departman za akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka Mashhad, Mashhad, Iran
2Student doktorskih studija iz oblasti reproduktivnog zdravlja, Član fakulteta za akušerstvo, Departman za sestrinstvo, Univerzitet medicinskih nauka Mashhad, Mashhad, Iran
3Član fakulteta Univerziteta medicinskih nauka Mashhad, Departman za akušerstvo, Mashhad, Iran
4Član fakulteta Univerziteta medicinskih nauka Mashhad, Departman za farmaciju, Mashhad, Iran
5Član fakulteta Univerziteta medicinskih nauka Mashhad, Departman za parazitologiju i mikologiju, Mashhad, Iran
6Departman za parazitologiju i mikologiju, Bolnica Emam Reza, Medicinski fakultet, Univerzitet medicinskih nauka Mashhad, Mashhad, Iran
7Član fakulteta Univerziteta medicinskih nauka Mashhad, Departman za biostatistiku, Mashhad, Iran

sažetak

Vaginalna kandidijaza je druga po učestalosti među vaginalnim infekcijama i leči se azolom. Prekomerno korišćenje azola dovodi do rezistencije i neuspešnog lečenja. Studije koje su sprovedene u laboratorijskim uslovima potvrdile su antifungalne efekte biljke artemizija. Cilj ove studije bio je poređenje efekata vaginalne kreme artimizije i klotrimazola u lečenju vaginalne kandidijaze.
Ovo je klinička trostruko slepa studija koja je uključila 72 pacijentkinje koje nisu bile u drugom stanju, koje su bile upućene u Mashhad zdravstvene centre u periodu od 2012 do 2017. Nakon potvrde infekcije izazvane kandidom, ispitanice su podeljene u dve grupe: ispitanice koje su lečene vaginalnim kremom artemizije i klotrimazolom u periodu od sedam dana. Nakon lečenja, podaci su analizirani u SPSS softveru (verzija 24).
Rezultati studije pokazali su da su srednje vrednosti smanjenja znakova i simptoma vaginalne kandidijaze za grupe koje su lečene artemizija kremom i klotrimazolom iznosile 7,4 ± 4,1 i 7,6 ± 3,8. Wilkinson test je pokazao da je u obe grupe lečene kremom artemizije i klotrimazolom poboljšanje bilo značajno veće nego pre lečenja (p < 0.001). Nije bilo značajne razlike između grupa u pogledu poboljšanja simptoma (p < 0.05).
Ova studija je pokazala da su i krem artemizije i klotrimazol poboljšali simptome vaginalne kandidijaze. Pored toga, nije bilo statističke značajnosti u terapijskom efektu oba leka. Iz tog razloga artemizija krem se može koristiti kao alternativa u lečenju vaginalne kandidijaze.

Ključne reči: Candida vulvovaginitis, artemizija, klotrimazol