ACTA FAC MED NAISS 2018;35(4):267-272

UDC: 616.5-006.81

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0028

Prva iskustva u primeni pembrolizumaba kod BRAF negativnog metastatskog melanoma

Ivica Pejčić1,2, Ivan Petković1,2, Ana Cvetanović1,2, Irena Conić1,2

1Klinika za onkologiju, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

sažetak

Cilj rada bio je utvrditi efikasnost, toksičnost i slobodni period do progresije bolesti kod bolesnika na anti-PD1 imunoterapiji pembrolizumabom, a koji su oboleli od BRAF nemutiranog metastatskog melanoma i sa dobrim "performance status" (ECOG PS 0-1).
U studiju je uključeno 17 bolesnika sa BRAF nemutiranim metastatskim melanomom u periodu od februara 2017.godine do aprila 2018. godine. Samo je 3/17 bolesnika primalo hemioterapiju u prethodnom periodu. Cilj studije bio je da utvrdi aktivnost imunoterapije pembrolizumabom kod bolesnika sa dobrim "performance status" (ECOG 0-1). Tretman se sastojao od pembrolizumaba 2 mg/kg, sa ponavljanjem na tri sedmice do progresije bolesti ili neprihvatljive toksičnosti. Naredni cilj bio je određivanje toksičnosti i slobodnog perioda do progresije bolesti (koji se defineše kao vreme od randomizacije do potvrđene progresije bolesti u skladu sa RECIST kriterijumima).
Ukupni terapijski odgovor (ORR) bio je 11/17 (53,0%), uz kompletni odgovor (CR) 0, parcijalni odgovor (PR) 3 (18%), stabilnu bolest (SD) 8 (47%) i progresiju bolesti (PD) 6 (35%). Ukupno je ordinirano 97 ciklusa terapije. Uzgredni efekti bili su srednjeg intenziteta. Najčešći oblik toksičnosti bio je pneuomonitis gradusa 1. Nije bilo bolesnika sa toksičnošću gradusa 2, 3 ili 4. Nije bilo egzitusa uzrokovanog tretmanom. Srednje vreme do progresije bolesti bilo je 5,8 meseci.
Zaključeno je da anti-PD-1 imunoterapija predstavlja delotvorni terapijski tretman sa niskom toksičnošću kod bolesnika sa metastatskim BRAF negativnim melanomom koji su sa dobrim PS.

Ključne reči: imunoterapija, pembrolizumab, metastatski melanom