ACTA FAC MED NAISS 2018;35(4):289-298

UDC: 616.727:615.8-053.2

DOI: 10.2478/afmnai-2018-0031

Uloga rane habilitacije u lečenju odojčadi sa kongenitalnom paralizom pleksusa brahialisa

Vesna D. Živković1,2, Ivona Stanković1,2, Lidija Dimitrijević1,2, Hristina Čolović1,2, Marija Spalević2, Nataša Savić3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Klinika za fizikalnu medicine i rehabilitaciju, Klinički centar Niš, Srbija
3Visoka medicinska škola strukovnih studija Ćuprija, Ćuprija, Srbija

sažetak

Kongenitalna paraliza brahijalnog pleksusa (KBP) može imati dugotrajne posledice kao što su deformacije, kontrakture i zaostajanje rasta ruke i ramenog pojasa, što može dovesti do ozbiljnog hendikepa deteta.
Cilj rada bio je utvrđivanje značaja rane habilitacije u oporavku odojčadi sa KBP.
Retrospektivnom studijom obuhvaćena su 34 odojčeta koja su habilitovana na Klinici za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Kliničkog centra u Nišu, u periodu od 2000. do 2017. godine. Terapijski protokol je podrazumevao primenu pasivnih i aktivno-potpomognutih vežbi za paretičnu ruku, neurorazvojni tretman, termoterapiju i elektroterapiju, počevši od treće nedelje života odojčeta. Na Klinici je sprovedeno 20 terapijskih procedura, pri čemu su roditelji edukovani za vežbanje kod kuće. Reevaluacija je obavljena svakog meseca u toku prve godine života. Za procenu grube mišićne snage koriščena je modifikovana skala manuelnog mišićnog testa (ocene od 0 do 3). U 6. i 12. mesecu života odojčeta, oporavak je definisan kao potpun (ocena 3 za paretične mišiće) i parcijalan (ocena 1-2).
Odojčad muškog pola bila je zastupljenija (56%), kao i zahvaćenost desne ruke (65%). Porođajnu težinu veću od 4000 grama imalo je 65% odojčeta. Gornji tip paralize bio je zastupljen kod 59% odojčadi, "proširen" u 26,5%, a u 14,5% kompletan tip. Udružene porođajne povrede je imalo 10 novorođenčeta. Habilitacija je započela u prvom mesecu života kod 64,7% odojčadi. Nakon 6 meseci potpuni oporavak je postignut samo kod jednog odojčeta, dok je nakon 12 meseci, 56% odojčeta bilo potpuno oporavljeno (p < 0,05). Većina potpuno oporavljenih bila je iz grupe sa gornjim tipom lezije (p < 0,05).
Rana habilitacija je efikasna u lečenju dece sa KBP. Najbolji oporavak se postiže kod gornjeg tipa lezije pleksusa brahijalisa.

Ključne reči: kongenitalna paraliza pleksus brahijalisa, habilitacija, fizikalna terapija