ACTA FAC MED NAISS 2019;36(1):27-37

UDC: 616.921.5-036.22:616.24(55)

DOI: 10.2478/afmnai-2019-0003

Epidemiologija gripa kod bolesnika sa akutnom infekcijom donjeg respiratornog trakta na teritoriji južnog Irana

Vahid Rahmanian1,3, Masihollah Shakeri1, Heshmatollah Shakeri1, Abdolreza Sotoodeh Jahromi2, Alireza Bahonar3, Abdolhossein Madani4

1Istraživački centar za ispitivanje socioloških aspekata zdravlja, Univerzitet medicinskih nauka Jahrom, Jahrom, Iran
2Istraživački centar za ispitivanje zoonoza, Univerzitet medicinskih nauka Jahrom, Jahrom, Iran
3Veterinarski fakultet, Univerzitet u Teheranu, Teheran, Iran
4Istraživački centar za ispitivanje socioloških aspekata promocije zdravlja, Univerzitet medicinskih nauka Hormozgan, Bandarabbas, Iran

sažetak

Ispitivanje gripa ima poseban značaj zbog brzine razvoja epidemije, broja inficiranih osoba i težine sporednih efekata. Cilj ove studije bio je ispitivanje epidemioloških i kliničkih aspekata ove bolesti za vreme poslednje epidemije zabeležene u južnom Iranu. Ova studija preseka urađena je na osnovu analize sekundarnih podataka i podataka iz medicinskih kartona bolesnika sa akutnom infekcijom donjeg respiratornog trakta u bolnicama koje su nastavne baze Univerziteta medicinskih nauka u Jahromu. Podaci su analizirani korišćenjem statističkog programa SPSS 18, kao i primenom Chi-square i logističke regresione analize sa nivoom značajnosti od 0,05. U periodu od 1. septembra 2015. godine do 20. marta 2016. godine, u bolnici u Jahromu primljeno je 108 bolesnika sa akutnom infekcijom donjeg respiratornog trakta, čiji je prosek starosti iznosio od 42,92 ± 19,65 godina; od ovog broja bolesnika, kod 43 bolesnika je dijagnostikovan grip i svi bolesnici (100%) su imali grip tipa A H1N1. Ukupno je zabeleženo osam smrtnih slučajeva, među kojima je pet osoba bilo pozitivno na H1N1, a od ovih pet slučajeva je kod tri osobe kasno uspostavljena dijagnoza, a samim tim i lecenje, dok su četiri osobe imale udružene bolesti. Rezultati multivarijantne analize pokazali su značajan odnos između slučajeva pozitivnih na H1N1 i istorije kontakata sa osobama zaraženim gripom, putovanja u inostranstvo i kliničkih simptoma prehlade (p < 0,05). Rezultati ove studije su pokazali da je 39,81% bolesnika sa akutnom infekcijom donjeg respiratornog trakta obolelo od gripa. Štaviše, zakasnelo lečenje i udružene bolesti bile su najznačajniji uzrok smrtnosti.

Ključne reči: virus gripa A, epidemiologija, H1N1 podtip