ACTA FAC MED NAISS 2019;36(1):38-47

UDC: 615.284:636.028

DOI: 10.2478/afmnai-2019-0004

Ivermektin deluje zaštitno kod ekcitotoksičnosti izazvane natrijum glutamatom kod miševa

Rotimi O. Arise1, Abimbola K. Arise2, Oluwole I. Oyewole3, Sylvia O. Malomo1

1Departman za biohemiju, Univerzitet u Ilorinu, Ilorin, Nigerija
2Departman za domaćinstvo i nauku o hrani, Univerzitet u Ilorinu, Ilorin, Nigerija
3Odsek za biohemiju, Departman za hemijske nauke, Državni univerzitet Osogbo, Nigerija

sažetak

Utvrđeno je da natrijum glutamat (MSG), kao ekscitotoksični aditiv u ishrani, izaziva oksidativni stres u svim tkivima. Da bi se ispitali zaštitni efekti ivermektina na ekscitotoksičnost izazvanu MSG-om, dvadeset osam albino miševa muškog pola je podeljeno u četiri grupe. Prva, kontrolna grupa, je oralno primila 1ml desti-lovane vode; druga grupa je primila vodeni rastvor MSG-a (4 mg/kg telesne mase/ dnevno). Treća grupa je istovremeno primila istu dozu MSG-a i 0.4 mg/ kg telesne mase/ dnevno ivermektina, dok je četvrta grupa miševa oralno primala istu dozu MSG-a u toku dve nedelje, nakon čega je iveremektin oralno administriran nedelju dana. Davanje MSG-a oralnim putem u trajanju od 21 i 14 dana, nakon čega je usledilo oralno davanje ivermektina u trajanju od sedam dana, značajno je povećalo (p < 0,05) aktivnost glutation-S-transferaze, azot-oksid sintaze, superoksid dismutase, kao i koncentracije malondialdehida i intracelularnog Ca2+, dok je aktivnost Na+ - K+ - ATPase, Ca2+ - Mg2+ - ATPase, kisele fosfataze i bazne fosfataze značajno opala (p < 0,05) u poređenju sa kontrolnom grupom. Međutim, istovremeno davanje MSG-a i ivermektina u trajanju od 21 dana nije pokazalo značajnu razliku (p > 0,05) kod svih parametara u poređenju sa kontrolnom grupom. Rezultat ukazuje da ivermektin može da deluje zaštitno kod ekscitotoksičnosti izazvane MSG-om kod miševa.

Ključne reči: natrijum glutamat, ivermektin, ekcitotoksičnost, oksidativni stres, glutamatski kanali