ACTA FAC MED NAISS 2019;36(1):48-59

UDC: 616.89-008:616-006.6-085/55)"2006"

DOI: 10.2478/afmnai-2019-0005

Psihološke, društvene i potrebe za informisanošću bolesnika na hemoterapiji, lečenih u bolnici Imam Reza u Tabrizu tokom 2016. godine

Elham Hasani, Hossein Namdar Areshtanab, Hossein Ebrahimi

Departman za psihijatrijsko sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran

sažetak

Razumevanje fizičkih, psiholoških i društvenih potreba bolesnika osnova je lečenja bolesti. Cilj ove studije bio je ispitivanje psiholoških, društvenih i potreba za informisanošću bolesnika na hemoterapiji. Ova studija deskriptivno-korelacionog tipa uključila je 400 bolesnika na hemoterapiji koji su posećivali bolnicu u sevorozapadnom Iranu. Instrument za prikupljanje podataka sastojao se od tri dela, što je uključivalo demografske informacije o bolesnicima, upitnik koji je odredio potrebe bolesnika za informisanošću, dok je indeks za određivanje psiholoških potreba podeljen bolesnicima u toku primanja hemoterapije. Podaci su analizirani primenom deskriptivne i inferencijalne statistike u okviru programa SPSS 21. Rezultati su pokazali da je srednja vrednost potreba bolesnika za informisanošću bila visoka, dok je srednja vrednost psiholoških potreba bila umerena. Kada je u pitanju potreba za informisanošću, najviši nivo važnosti potrebe zabeležen je u vezi sa izjavom za koju se opredelio najveći broj bolesnika “Želim da budem svestan / svesna šta mi može pomoći da se oporavim”; što se tiče psihološke dimenzije, najviši nivo važnosti potrebe ogledao se u izjavi “Potrebna mi je pomoć kako bi moja porodica manje brinula zbog moje bolesti”; u domenu fizičkih i dnevnih aktivnosti, najviši nivo važnosti potrebe zabeležen je kod izjave “Potrebna mi je pomoć kako bih smanjio/smanjila umor i gubitak energije”; kada su u pitanju nega i podrška, najviši nivo važnosti potrebe primećen je kod izjave “Potrebna mi je blagovremena pomoć medicinskog osoblja u slučaju fizičkih potreba i komplikacija’’; na kraju je procenjivan i seksualni aspekt i najviši nivo važnosti potrebe uočen je kod izjave “Potrebna mi je pomoć kako bih kontrolisao/kontrolisala promene u seksualnom nagonu’’. Rezultati su pokazali da oboleli od kancera imaju veliki broj potreba nakon donošenja ove dijagnoze i u toku hemoterapije. Razumevanje ovih potreba veoma je važno u planiranju nege ovih bolesnika.

Ključne reči: hemoterapija, potrebe za informisanošću, psihološke i društvene potrebe