ACTA FAC MED NAISS 2019;36(2):91-101

Revijalni rad

UDC: 616.89-008.441:615.2

DOI: 10.5937/afmnai1902091S

Anksiozni poremećaji – trenutno stanje stvari? Preporučena medikamentozna terapija i perspektive

Nikola M. Stojanović1, Gordana Nikolić1,2, Milica Todorovska1,3, Pavle J. Randjelović4, Nenad I. Stojiljković4, Niko S. Radulović3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Klinika za zaštitu mentalnog zdravlja, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
3Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, Niš, Srbija
4Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za fiziologiju, Niš, Srbija

sažetak

Učestalost anksioznih poremećaja je značajno povećana poslednjih decenija, a posebno među mlađim generacijama. Ovaj pregledni članak je usmeren da objasni razliku između straha i anksioznosti, a baviće se i poremećajima koji mogu da imitiraju anksioznost ili da dovedu do nje, kao i neurofizioloških mehanizmima koji su uključeni u procesuiranje anksioznosti. Značajan deo ovog članka je posvećen trenutnim preporukama za medikamentoznu terapiju koja predstavlja osnovu lečenja anksioznih poremećaja. Takođe, posvetiće se pažnja i mogućoj primeni prirodnih biljnih lekova u terapiji različitih anksioznih poremećaja.

Ključne reči: anksioznost, strah, moždane stukture, farmakoterapija, prirodni biljni lekovi