ACTA FAC MED NAISS 2019;36(2):102-109

UDC: 616.315-007.254(81)

DOI: 10.5937/afmnai1902102L

Ekološka studija o orofacijalnim rascepima u severoistočnom Brazilu

Alessandro Leite Cavalcanti1, Everton de Sousa Catăo1, Tiago Virgínio Fernandes1, Natália Medeiros Andrade1, Gustavo Correia Basto da Silva2, Liege Helena Freitas Fernandes3, Catarina Ribeiro Barros de Alencar1, Alidianne Fábia Cabral Cavalcanti4

1Stomatološki fakultet, Državni Univerzitet Paraiba, Campina Grande, PB, Brazil
2Student magistarskih studija, Program postdiplomskih studija javnog zdravlja, Državni Univerzitet Paraiba, Campina Grande, PB, Brazil
3Student doktorskih studija, Program postdiplomskih studija stomatologije, Stomatološki fakultet, Državni Univerzitet Paraiba, Campina Grande, PB, Brazil
4Stomatološki fakultet, Državni Univerzitet Paraiba, Araruna, PB, Brazil

sažetak

Cilj studije bila je procena prevalencije živorođene dece sa orofacijalnim rascepima u severoistočnom Brazilu, po federativnim jedinicama. Urađena je ekološka i deskriptivna studija na osnovu podataka Brazilskog informativnog sistema o živorođenoj deci (Brazilian Information System on Live Births (SINASC)), u periodu od 2011. do 2016. godine u devet glavnih gradova brazilskih saveznih država (Maceio, Salvador, Fortaleza, Săo Luís, Joăo Pessoa, Recife, Teresina, Natal and Aracaju). Podaci o broju živorođene dece, broju živorođene dece sa kon-genitalnom anomalijom i broju živorođene dece sa orofacijalnim rascepima sakupljeni su po državama federacije, godini rođenja, polu, rasi i porođajnoj težini. Podaci su prikazani pomoću programa Microsoft Excel i obrađeni su deskriptivnom statistikom (apsolutna i procentualna podela). U analiziranom periodu zabeleženo je 1.530.701 rođenje, 19.536 (1,3 %) dece sa kongenitalnim anomalijama i 902 slučaja sa orofacijalnim rascepima odnosno 5,9 dece na 10.000 živorođene dece. Prema analiziranim gradovima, u Natalu (država Rio Grande do Norte) i Recifeu (država Pernambuco) zabeležena je prevalencija od 7,3 i 7,2 slučaja orofacijalnih rascepa na 10.000 rođene dece. Što se tiče pola dece, 60 % dece bilo je bele rase, 83,7 % ostale rase; normalna porođajna težina zabeležena je kod 73,1 % dece. U severoistočnoj regiji Brazila, u gradovima Natal i Rectife zabeležena je najveća prevalencija dece sa orofacijalnim rascepima.

Ključne reči: kongenitalne anomalije, rascep usne, rascep nepca, epidemiologija