ACTA FAC MED NAISS 2019;36(2):110-119

UDC: 616.379-008.64(55)

DOI: 10.5937/afmnai1902110S

Prilagođavanje i njegova povezanost sa demografskim i kliničkim faktorima kod Iranaca sa dijabetesom melitusom tipa 2: prva nacionalna skala za procenu prilagođenosti

Parviz Sadeghi1, Hossein Namdar Areshtanab1, Rasoul Zarrin2, Hossein Ebrahimi1, Reza Sabanloei1

1Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
2Medicinski fakultet, Departman za mutricionozam, Univerzitet medicinskih nauka u Urmii, Iran

sažetak

Prevalencija dijabetesa melitusa je širom sveta u stalnom porastu. Zemlje Bliskog istoka će se do 2030. godine suočiti sa neverovatnim porastom u broju obolelih od dijebetesa melitusa. Život sa ovom bolešću se karakteriše kao dinamično individualno prilagođavanje zasnovano na promeni percepcije bolesti i radu na sebi. Prilagođavanje dijabetesu melitusu tipa 2 je sastavni deo lečenja ove bolesti. Cilj ove studije bio je odredjivanje stepena prilagođavanja i njegove povezanosti sa sociodemografskim i kliničkim karakteristikama dijabetesa. U ovoj deskriptivno-korelacionoj studiji koja je spovedena na klinikama za lečenje dijabetesa i u Iranskoj asocijaciji za dijabetes učestvovalo je 800 bolesnika sa dijabetesom melitusom. Podaci su prikupljeni pomoću skale za procenu prilagođenosti dijabetesu (DAAS – eng.). Analiza podataka je urađena pomoću statističkog programa SPSS11. Ukupan skor na skali iznosio je 166.24 ± 23.88 od mogućeg skora koji se kreatao od 43 do 215. Učesnici su smatrali da su ostvarili umereni nivo prilagođavanja ovoj bolesti. Ova studija pokazala je značajan odnos između prilagođavanja i nekih demografskih i kliničkih karakteristika. Iz toga proizilazi da je promocija zdravstvenih intervencija baziranih na teorijama prilagođavanja bila neophodna.

Ključne reči: prilagođavanje, dijabetes melitus, skala za procenu prilagođavanja dijabetesu