ACTA FAC MED NAISS 2019;36(3):257-263

Prikaz slučaja

UDC: 616.24-002.5:577.167.5

DOI: 10.5937/afmnai1903258E

Asimptomatska hiperkalcemija usled kavitarne tuberkuloze pluća: prikaz slučaja

Soheil Ebrahimpour1, Zeinab Darabi Ahangar1, Mahmoud Sadeghi-Haddad-Zavareh1, Zeinab Mohseni Afshar2, Mehran Shokri1, Arefeh Babazadeh1

1Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti, Zdravstveni istraživački institut, Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran
2Klinički istraživačko-razvojni centar, Bolnica Imam Reza, Univerzitet medicinskih nauka u Kermanšahu, Kermanšah, Iran

sažetak

Hiperkalcemija kod granulomatoznih bolesti poput tuberkuloze (TB) je retka. U radu je opisan slučaj dvadesetjednogodišnjeg muškarca kod koga je nivo kalcijuma u serumu iznosio 14 mg/dL u vreme prijema. Snimanje grudnog koša pokazalo je postojanje šupljina u gornjem delu oba plućna krila, dok je desni lateralni ugao bio zatvoren. Kultura i razmaz sputuma na mikroskopskoj pločici analizirani su na prisustvo bacila Mycobacterium tuberculosis i dobijeni rezultati bili su pozitivni. Kako su vrednosti kreatinina bile povećane, krenulo se sa ispitivanjem bubrežne insuficijencije. Oba patološka mehanizma uticala su na bubrežnu insuficijenciju. Anti-TB terapija uključila je primenu isoniazida u dozi od 5 mg/kg, rifampicina u dozi od 10 mg/kg i pirazinamida u dozi od 20 mg/kg jednom dnevno, u trajanju od dva meseca, a potom je terapija nastavljena isoniazidom i pirazinamidom narednih osam meseci. Pacijent je bio hidriran, primio je diuretike Henleove petlje i prednisolon (20 mg). Nedelju dana nakon uvođenja terapije kortikosteroidima nivoi serumskog kreatinina i kalcijuma su se smanjili (od 4 mg/dL na 2 mg/dL i od 14 mg/dL na 10 mg/dL). Hiperkalcemija, bubrežna insuficijencija, intersticijalni nefritis i proteinurija retko se javljaju kod tuberkuloze pluće, ali ih treba razmatrati kao ozbiljne komplikacije. Stoga, hiperkalcemiju bi trebalo prvo kontrolisati hidratacijom ili steroidnim lekovima uz istovremeno lečenje tuberkuloze, kao i uvođenjem diuretika Henleove petlje i dijetetskog režima.

Ključne reči: hiperkalcemija, bubrežna insuficijencija, tuberkuloza