ACTA FAC MED NAISS 2019;36(3):248-256

UDC: 618.17:613.88-055.2

DOI: 10.5937/afmnai1903249S

Ispitivanje faktora koji utiču na seksualnu funkciju kod žena u reproduktivnom periodu koje su upućene na Kliniku za ženske bolesti Hakim Nejšabur 2015. godine u Iranu

Fatemeh Shamsabadi1, Zahra Kamali2, Mahboobeh Gholami3, Toktam Bayat1, Akram Poosti4, Marzeiyeh Feizi5

1Studentski istraživački komitet, Univerzitet medicinskih nauka u Nejšaburu, Nejšabur, Iran
2Departman za sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Mašhadu, Mašhad, Iran
3Doktorand na kliničkim naukama, Departman za sestrinstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Nejšaburu, Nejšabur, Iran
4Univerzitet medicinskih nauka u Nejšaburu, Nejšabur, Iran
5Klinički psiholog, Univerzitet medicinskih nauka u Nejšaburu, Nejšabur, Iran

sažetak

Cilj ove studije bio je određivanje faktora koji utiču na seksualnu funkciju kod žena u reproduktivnom periodu, sa osvrtom na neželjene efekte seksualne disfunkcije kod žena i njene posledice na porodični život. Istraživanje je urađeno kao studija preseka u periodu 2014 – 2015 godine. Studija je uključila udate žene sa redovnom seksualnom aktivnošću (barem u periodu od poslednje četiri nedelje), koje su upućene u Kliniku za ženske bolesti Hakim Nejšebur u Iranu. Kriterijumi za uključivanje u studiju podrazumevali su da su ispitanice bile u reproduktivnom periodu, da su bile udate i da su imale redovnu seksualnu aktivnost u periodu od poslednje četiri nedelje. Studija je takođe uključila i žene sa istorijom hirurgije genitalnog trakta, anomaliju materice, sa istorijom mentalnih bolesti, kao i žene koje su upotrebljavale psihoaktivne supstance i narkotike. Za prikupljanje podataka korišćen je standardni upitnik za ispitivanje seksualne funkcije kod žena. Podaci su analizirani pomoću sofvera SPSS16, hi skver testa i jednofaktorske analize varijanse. Rezultati su pokazali da je prevalencija seksualne disfunkcije bila u značajnoj vezi sa obrazovanjem, radnim statusom supruga, porodičnim primanjima, specifičnim bolestima, kao i sa obrazovanjem supruga (p < 0,05). Štaviše, najveća prevalecija zabeležena je kod poremećaja orgazma, lubrikacije, libida, stimulacije, kao i kod seksualne disfunkcije. Poremećaji seksualne funkcije značajno su prisutni kod žena u reproduktivnom periodu, te uvođenje centara za savetovanje i edukaciju u cilju identifikovanja ovih žena i njihovih potreba izgleda opravdano.

Ključne reči: seksualna disfunkcija, indeks seksualne funkcije žena, orgazam, lubrikacija, želja za seksom, seksualna stimulacija, bol u toku seksualnog odnosa