ACTA FAC MED NAISS 2019;36(3):188-197

UDC: 615.015.2:616-083

DOI: 10.5937/afmnai1903188I

Prediktori mogućih interakcija između lekova kod pacijenata u intenzivnoj nezi

Ivana Iličković1, Vesna Orlandić-Čejović2, Sanja Tanasković3, Slobodan M. Janković3

1Evropa Lek Pharma, Podgorica, Crna Gora
2Klinički centar, Podgorica, Crna Gora
3Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka, Kragujevac, Srbija

sažetak

Interakcije između lekova (IIL) sa ozbiljnim posledicama po pacijente u intenzivnoj nezi (IN) događaju se sa prevalencijom od 5,3%. Cilj naše studije bio je da otkrije faktore rizika za nastanak mogućih IIL kod pacijenata u IN. Ova retrospektivna kohortna studija sprovedena je u IN Kliničkog centra Podgorica, Crna Gora, između 1. juna 2017. i 30. septembra 2018. godine. Studija je sprovedena u vidu analize terapijskih lista pacijenata (n = 99), koji su proveli ≥ 2 dana u IN. Glavni ishod studije bio je broj mogućih IIL po pacijentu. Devedeset četiri procenta pacijenata imalo je bar jednu moguću IIL, dok je 20% pacijenata imalo bar jednu moguću IIL koja je zahtevala promenu terapije. Broj mogućih IIL po pacijentu prema Medscape softveru bio je 6,6 ± 9,1, a 3,8 ± 4,9 prema softveru Epocrates. Veći broj propisanih lekova (ili terapijskih grupa) po pacijentu bio je povezan sa većim brojem potencijalnih IIL, uključujući i one koje su zahtevale promenu terapije. Pacijenti kojima su propisani antiaritmici, antikoagulansi ili dva antiagregaciona leka imali su više potencijalnih IIL nego pacijenti bez tih terapijskih grupa, dok su delirijum, demencija i alergija na lekove delovali protektivno. Glavno ograničenje naše studije je činjenica da je sprovedena samo u jednom centru, što je moglo uneti neproporcionalno veliki uticaj lokalne kliničke prakse. Rutinska kontrola mogućih IIL kod pacijenata u IN sa velikim brojem propisanih lekova, među kojima su antiaritmici, antikoagulansi i dvostruka antiagregaciona terapija, mogla bi sprečiti nastanak velikog broja IIL sa mogućim teškim posledicama.

Ključne reči: interakcije između lekova, faktori rizika, intenzivna nega