ACTA FAC MED NAISS 2019;36(3):236-247

UDC: 61:001.4:811.111

DOI: 10.5937/afmnai1903236S

Razumevanje procesa istraživanja i istorijskih trendova na engleskom jeziku za potrebe medicine korišćenjem scientometrije i analize kopojava

Nematullah Shomoossi1, Mostafa Rad2, Mansoureh Fiezabadi3, Esmaeil Vaziri4, Mostafa Amiri5

1Departman za engleski jezik, Medicinski fakultet, Univerzitet medicinskih nauka u Sabzevaru, Sabzevar, Iran
2Departman za sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Sabzevaru, Sabzevar, Iran
3Departman za studije o informacijama i znanju, Medicinski fakultet, Univerzitet medicinskih nauka u Sabzevaru, Sabzevar, Iran
4Departman za studije o informacijama i znanju Fakultet za humanističke nauke, Univerzitet u Zabolu, Zabol, Iran
5Departman za bazične nauke, Medicinski fakultet, Univerzitet medicinskih nauka u Gonabadu, Gonabad, Iran

sažetak

Ova studija je koristila scijentometrijsku analizu i analizu istovremenog pojavljivanja reči kako bi se identifikovale najvažnije teme i procenili trendovi engleskog jezika za potrebe medicine tokom vremena. Za ispitivanje različitih pokazatelja kao što su ključne reči, zemlje, organizacije i autori korišćeni su radovi indeksirani u bazama Scopus i Web of Science. Rezultati pretraživanja prethodno su obrađeni pomoću programa BibExel da bi se napravila datoteka za mapiranje, dok je analiza istovremenog pojavljivanja reči primenjena za procenu publikacija. Takođe, prikazane su naučne mape, mreža autora, kao i doprinos određenih zemalja koristeći programe VOSviewer i NetDraw. Određeni su najproduktivniji autori i najproduktivnije zemlje. Što se tiče analize trendova, najčešće korišćene reči ispitivane su u intervalima od šest godina. Rezultati su pokazali da je 81 zemlja, 1.304 autora i 799 organizacija doprinelo naučnoj mobilnosti ove oblasti. Analiza istovremenog pojavljivanja ključnih reči pokazala je da su se teme preusmerile sa jezički specifičnih domena na interaktivne domene. Ovi rezultati pružaju informacije zasnovane na dokazima o prošlim i sadašnjim trendovima u istraživačkim temama i trendovima engleskog jezika za potrebe medicine, kao i njegovim budućim pravcima, polazeći od linearnih obrazaca (isključivo povezanih sa jezičkim komponentama) ka više međusobno povezanih obrazaca koji se grupišu oko medicinskog obrazovanja i tema za učenje.

Ključne reči: engleski za medicinske svrhe (EMP-eng.), engleski za posebne svrhe (ESP-eng.), medicinski engleski, scijentometrija, analiza zajedničke pojave reči