ACTA FAC MED NAISS 2019;36(3):229-234

UDC: 614.71:616.2 (497.11)

DOI: 10.5937/afmnai1903230S

Značaj praćenja koncentracija suspendovanih čestica u ambijentalnom vazduhu grada Niša

Ljiljana Stošić1,2, Dušica Stojanović1,2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Institut za javno zdravlje Niš, Niš, Srbija

sažetak

Cilj ovog rada bio je da prikaže rezultate praćenja koncentracije PM10 čestica i teških metala u frakciji PM10 u gradu Nišu i da utvrdi potencijalne sezonske varijacije koncentracija u istom periodu. Cilj je, takođe, bio da se ukaže na značaj praćenja ovih zagađujućih materija u vazduhu kroz prikaz rezultata epidemioloških studija koje su pratile uticaj različitih koncentracija PM10 na zdravlje izloženog stanovništva. Praćenje koncentracija izvršeno je na jednom mernom mestu u gradu, jednom nedeljno, tokom petogodišnjeg perioda. Utvrđeno je da su prosečne godišnje vrednosti PM10 čestica bile više od dozvoljenih. Dnevne koncentracije PM10 su u više od 50% merenja, u sezoni loženja, premašivale graničnu vrenost. Rezultati epidemioloških studija pokazuju da suspendovane čestice značajno utiču na zdravlje izloženih, a posebno dece, starijih osoba i hroničnih bolesnika. Najčešće zdravstvene posledice su inflamatorne reakcije respiratornog sistema, smanjenje plućne funkcije, oštećenja kardiovaskularnog sistema, promene u imunološkom odgovoru, što dovodi do češće posete hitnoj službi, kao i češće hospitalizacije. Veoma je važno nastaviti dalje praćenje koncentracija ovih zagađujućih materija, povećati broj mernih mesta i dinamiku uzorkovanja, u skladu sa materijalnim mogućnostima, i uraditi procenu uticaja na zdravlje izloženog stanovništva. Procena štetnog uticaja na zdravlje izloženog stanovništva takođe je važna s obzirom na to da do sada u Nišu nisu urađena takva istraživanja.

Ključne reči: ambijentalni vazduh, suspendovane čestice PM10, zdravstvene posledice