ACTA FAC MED NAISS 2019;36(4):356-364

UDC: 616.921.5-07(55)"2015/2016"

DOI: 10.5937/afmnai1904356E

Ishodi lečenja bolesnika sa konačnom dijagnozom infekcije virusom gripa H1N1 primljenih u bolnice Univerziteta medicinskih nauka u Babolu u periodu 2015 - 2016

Soheil Ebrahimpour1, Arefeh Babazadeh1, Mahmoud Sadeghi-Haddad-Zavareh1, Masomeh Bayani1, Veneela Krishna Rekha Vasigala2, Mostafa Javanian1

1Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran, Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti, Zdravstveni istraživački institut
2Univerzitet zdravstvenih nauka dr NTR, Medicinski fakultet Rangaraja, Kakinada, Indija

Sa ciljem analiziranja kliničkih manifestacija i ishoda infekcije virusom gripa, sagledali smo simptome potvrđenih slučajeva infekcije virusom gripa H1N1 i ishode lečenja bolesnika koji su primljeni u bolnice Univerziteta medicinskih nauka u Babolu, u periodu 2015 - 2016. Ova deskriptivna studija preseka uključila je bolesnike sa dijagnozom bolesti sličnoj gripu, kojisu primljeni u bolnice Univerziteta medicinskih nauka u Babolu, u periodu 2015 - 2016. Za dijagnostikovanje infekcija izazvanih virusom gripa A H1N1 primenjena je reverzna lančana reakcija polimeraze (RT-PCR) na uzorku nazofaringijalnih briseva uzetih od bolesnika. U ovoj studiji učestvovalo je 123 bolesnika sa dijagnozom bolesti sličnoj gripu. Rezultat reverzne lančane reakcije polimeraze bio je pozitivan kod 47,2% bolesnika. Simptomi poput produktivnog kašlja (35,3%), upaljenog grla (51,4%), glavobolje (50%), dispnoze (53,2%) upoređivani su kod PCR + H1N1 potvrđenih slučajeva i slučajeva sa negativnim nalazom na virus gripa H1N1. Među slučajevima sa potvrđenom dijagnozom virusa gripa H1N1, 48,3% bolesnika primljeno je na odeljenje intenzivne nege zbog ozbiljnosti bolesti, dok je 20.7% bolesnika preminulo čak i nakon primanja terapije u trajanju od nekoliko dana. Među inficiranim bolesnicima, bilo je 20 trudnica od kojih je tri umrlo. Mortalitet je zabeležen uglavnom u starosnoj grupi preko 50 godina (39%) (p = 0,03). Mijalgija je bila značajno manje prisutna u grupi sa mortalitetom u poređenju sa ostalim starosnim grupama (6,5% prema 93,5%) (p = 0,005). Stopa mortaliteta bolesnika koji su primili vankomicin bila je značajno niža (40%) (p = 0,01). U grupi sa mortalitetom učestalost bolesnika sa nivoima kreatinina preko 1,5 mg/dL bila je značajano viša nego kod bolesnika koji su se oporavili. Prosečno trajanje hospitalizacije u grupi sa mortalitetom bilo je značajno duže u poređenju sa grupom bolesnika koji su se oporavili (11,1 dana i 6,3 dana) (p = 0,02). Ova studija prikazala je stopu mortaliteta koja je bila iznad očekivane u poređenju sa prethodnim sezonama. Rezultati ove studije ukazuju da odsustvo simptoma tipičnih za grip, poput mijalgije, ne bi trebalo da bude razlog za odlaganje dijagnoze ove infekcije u hladnom periodu.

Ključne reči: virus influence A H1N1, ishod, reverzna lančana reakcija polimeraze