ACTA FAC MED NAISS 2019;36(4):326-333

UDC: 005:614.253.5

DOI: 10.5937/afmnai1904326M

Odnos između stila liderstva i rešavanja konflikta između medicinskih sestara u obrazovnim i zdravstvenim centrima

Zahra Marzieh Hassanian1, Amir Sadeghi2, Maryam Farhadi3, Amanj Rahrovan4

1Univerzitet medicinskih nauka u Hamadanu, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Departman za sestrinstvo, Hamadan, Iran
2Istraživački centar za negu majke i deteta, Univerzitet medicinskih nauka u Hamadanu, Hamadan, Iran
3Istraživački centar za modelovanje nezaraznih bolesti, Univerzitet medicinskih nauka u Hamadanu, Hamadan, Iran
4Bolnica Bu-Ali, Oblast Marivan, Kurdistan, Iran

Liderstvo je sredstvo i potencijalna snaga jedne organizacije. Korišćenjem adekvatnog stila liderstva, menadžeri bi mogli da dostignu organizacione ciljeve i reše konflikte na mnogo efikasniji način. Cilj ove studije bio je da se ispita odnos između stilova liderstva i rešavanja konflikta između medicinskih sestara zaposlenih u obrazovnim i zdravstvenim centrima u gradu Hamadanu. Za izvođenje studije korišćene su deskriptivne i korelacione procedure. Korišćenjem metode stratifikovanog slučajnog uzorkovanja, izabrano je 240 medicinskih sestara iz obrazovnih i zdravstvenih centara. Za prikupljanje podataka koji se odnose na stilove liderstva i rešavanje konflikta, korišćeni su dvostandardni upitnici. Podaci su analizirani pomoću SPSS softvera (verzija 16) i korišćenjem testova poput Parsonovog testa i Kruskal-Wallis testa. Najčešći tip upravljanja kod medicinskih sestara bio je demokratski tip (94,6%), dok su direktivni stil i kombinovani pristup primenjivani u samo 2,5% i 2,9% slučajeva. Štaviše, najbiranija strategija rešavanja konflikta bila je neinterventna strategija (50,15 ± 10,34), nakon čega sledi strategija orijentisana ka nalaženju rešenja (38.65 ± 7.31) i strategija usmerena ka uspostavljanju kontrole (27,04 ± 3,61). Ustanovljena je značajna povezanost između stila liderstva i strategije rešavanja konflikta (p < 0,001). Utvrđeno je da je kod rešavanja konflikta stil liderstva u značajnoj i pozitivnoj korelaciji sa neinterventnom strategijom, kao i strategijom orijentisanom ka nalaženju rešenja. Za razliku od toga, odnos između stila liderstva i strategije usmerene ka uspostavljanju kontrole nije bio značajan. Usvajanje demokratskog stila liderstva, kao i kombinovane strategije preporučuje se menadžerima medinskih sestara u domenu rešavanja konflikta.

Ključne reči: stil liderstva, rešavanje konflikta, medicinska sestra, klinički i obrazovni centri