ACTA FAC MED NAISS 2019;36(4):343-355

UDC: 579.61:616-078:616.98

DOI: 10.5937/afmnai1904343S

Pouzdanost mikrobioloških testova u dijagnostici infekcija izazvanih Clostridium Difficile

Predrag Stojanović1,2, Niko Radulović3, Branislava Kocić1, Marina Dinić1,2, Biljana Miljković Selimović1, Kristina Stojanović1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija
2Institut za javno zdravlje Niš, Centar za Mikrobiologiju, Nacionalna referentna laboratorija za anaerobne infekcije - Clostridium difficile, Niš, Srbija
3Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, Niš, Srbija

Ispitivanje karakteristika (senzitivnost, specifičnost, pozitivna prediktivna vrednost (PPV), negativna prediktivna vrednost (NPV) i verodostojnost) testova za mikrobiološku dijagnostiku infekcija izazvanih Clostridium (C. difficile) bakterijom. Istraživanje je urađeno u Institutu za javno zdravlje Niš, Centru za mikrobiologiju tokom perioda 2016 -2019. godina. Istraživanjem je obuhvaćeno 25 bolesnika sa CDI (25 uzoraka fecesa) i 50 bolesnika sa dijarejom kod kojih nije postavljena dijagnoza CDI (50 uzorka fecesa). Uzorci su pregledani različitim testovima za otkrivanje toksina u stolici. Takođe su korišćena dva testa za dokazivanje produkovanog enzima glutamat dehidrogenaze – GDH. Kao referentni test korišćen je RIDA GENE Clostridium difficile test (Real time multiplex PCR, R - Biofarm, Damstadt, Germany). Među ispitivanim testovima najveću senzitivnost u otkrivanju toksina imao je ELISA- Ridascreen C. difficile Toxin A/B (R - Biopharm AG, Darmstadt, Germany) (88%; PPV = 85,71%; NPV = 97,87%) a najmanju C. difficile TOXIN A & B CHEK1 (VEDALAB, ALENCON CEDEX, France) (68%, PPV = 85%; NPV = 85,45%). Svi testovi za otkrivanje toksina, imali su visoku specifičnost koja nije bila manja od 92%. U otkrivanju antigena GDH bolje karakteristike pokazao je test Rida®QUICK C. difficile GDH (R - Biopharm AG, Darmstadt, Germany) (senzitivnost 100%; specifičnost 92%; PPV = 89,28%; NPV = 100% i verodostojnost 94,66%). Rezultati istraživanja sprovedenog u Nišu pokazali su visoke vrednosti parametara za pojedine testove koji detektuju toksine u fecesu (senzitivnost do 88%; specifičnost do 98%, itd.). Rezultati istraživanja u drugim studijama pokazuju da su vrednosti parametara koje određuju karakteristike testova manje za 10% - 20%, mada ima i studija čiji su rezultati saglasni našim. Razloge za relativno visoke vrednosti treba tražiti u strogim kriterijumima selekcije uzoraka koji su bliski kriterijumima koji se sprovode u fabričkim uslovima prilikom dizajniranja testova. Iako rezultati i ovog istraživanja potvrđuju da nema idealnog dijagnostičkog testa u mikrobiološkoj dijagnozi CDI, visoke vrednosti senzitivnosti, specifičnosti, PPV i NPV čine GDH testove pogodnim za prvi skrining pregled uzoraka stolice u svakodnevnom radu.

Ključne reči: Clostridium difficile, toksin, glutamat defidrogenaza (GDH), mikrobiološka dijagnoza