ACTA FAC MED NAISS 2019;36(4):316-325

UDC: 796.322.012.1‑055.2

DOI: 10.5937/afmnai1904316P

Somatotip u odnosu na igračku poziciju vrhunskih rukometašica

Emilija Petković1, Saša Bubanj1, Kristina Marković1, Miodrag Kocić1, Daniel Stanković1

1Univerzitet u Nišu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Niš, Srbija

Antropometrijske karakteristike i motoričke sposobnosti su faktori koji najviše utiču na ostvarenje vrhunskih sportskih rezultata. Uzorak ispitanika sačinjavale su vrhunske rukometašice (n = 19, prosečne starosti: 27,67 godina ± 6 meseci), pripadnice nacionalnog tima Srbije. U ovom istraživanju proučavali smo njihovu telesnu konstituciju, tj. njihov somatotip. Somatotip je određen prema metodologiji Heath-Carter, upotrebom softvera Somatotipe 1.2. Statistička analiza rezultata sprovedena je uz pomoć softvera Statistics v.10. Preovladavajući somatotip među rukometašicama na svim pozicijama je mezomorfni somatotip. Dobijeni rezultati u skladu su sa navedenim karakteristikama mezomorfnog tipa uslovljenim specifičnim zahtevima rukometa. Svaka rukometašica razvila je sopstvenu muskulaturu i ojačala svoj skeletni sistem zahvaljujući kontaktnoj igri i pokretima koje rukometna igra zahteva.

Ključne reči: rukometašice, somatotip, telesna konstitucija