ACTA FAC MED NAISS 2019;36(4):269-278

2Centar za zaštitu mentalnog zdravlja, Klinički Centar Niš, Srbija
3Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti "GornjaToponica", Niš, Srbija

sažetak

Tokom peripartalnog perioda žene su pod većim rizikom za nastankom ili pogoršanjem već postojećih psihičkih poremećaja. Terapijske intervencije počivaju prvenstveno na psihoterapiji, a ukoliko su simptomi teški i predstavljaju opasnost za majku i dete razmatra se primena lekova, hospitalizacija ili elektrokonvulzivna terapija. Kognitivno-bihejvioralna psihoterapija je u prvoj terapijskoj liniji kod postpartalnog bluza i postpartalne depresije, paničnog poremećaja, generalizovanog anksioznog poremećaja i blagog do umerenog opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Novija shvatanja u pogledu primene lekova postpartalno ukazuju da ih treba primenjivati ukoliko je rizik manji od komplikacija koje simptomi psihičkih poremećaja mogu izazvati. Iz grupe tricikličnih antidepresiva preporučuje se korišćenje nortriptilina ili desipramina, ali su se antidepresivi novijih generacija pokazali kao sigurniji tokom trudnoće. Fluvoksamin, paroksetin i sertralin se mogu koristiti postpartalno u periodu dojenja, dok fluoksetin i citalopram treba izbegavati. U antepartalnom periodu preporučuje se primena antipsihotika prve generacije, haloperidola ili trifluorperazina, a od antipsihotika druge generacije kvetiapina, olanzapina, risperidona i aripiprazola. Klozapin treba izbegavati u periodu dojenja. Primena psihostabilizatora tokom trudnoće zahteva dobro poznavanje vodiča, a postpartalno nisu preporučljivi ukoliko porodilja doji. Od benzodijazepina preporučuje se primena lorazepama. Svaki oblik terapijskog pristupa pokazuje se efikasnijim u prisustvu emocionalne podrške partnera i drugih članova porodice.

Ključne reči: peripartum, psihoterapija, farmakoterapija