ACTA FAC MED NAISS 2020;37(1):34-47

UDC: 615.245:618.11-006-07
DOI: 10.5937/afmnai2001034K

Ispitivanje mogućih efekata eksendina-4 u toku izlaganja

blagom hroničnom stresu na sindrom policističnih jajnika

izazvan dehidroepiandrosteronom kod pacova

Burcu Köksal1, Sedat Yildiz2, Tugba Ozgöcer3, Azibe Yildiz2, Nigar Vardi2,
Özlem Barutcu2

1Univerzitet Lokman Hekim, Medicinski fakultet, Ankara, Turska
2Univerzitet Inonu, Medicinski fakultet, Malatya, Turska
3 Univerzitet Harran, Medicinski fakultet, Sanlıurfa, Turska

Cilj rada bilo je ispitivanje efekata eksendina-4 na sindrom policističnih jajnika (PCOS – eng.) kod pacova u uslovima hroničnog blagog stresa. Zbog formiranja modela policističnih jajnika, dehidroepiandrosteron (DHEA) (6 mg / 100 g), sa 0,2 ml susamovog ulja, ubrizgan je potkožno pacovima starim 21 dan (n = 67). Takođe, 0,2 ml susamovog ulja ubrizgano je potkožno i pacovima kojima je data samo injekcija rastvora. Na početku studije pacovi su grupisani u kontrolnu grupu, grupu kojoj je dat samo rastvor, i grupu sa sindromom policističnih jajnika, dok su grupe izložene stresu i eksendinu-4 dodate u drugoj fazi studije. U grupi sa sindromom policističnih jajnika, eksendin-4 dat je pacovima intraperitonalno (10 μg/kg/dan) u uslovima blagog stresa u trajanju od četiri nedelje. Rezultati su pokazali da su težina kao i jutarnje vrednosti glukoze i insulina i nivoi HOMA-IR bili značajno povišeni kod pacova sa sindromom policističnih jajnika nego kod pacova ostalih grupa; takođe, nivoi kortikosterona kod pacova u grupi izloženoj stresu bili su značajno povišeni u poređenju sa pacovima ostalih grupa. Pored toga, štetni efekti sindroma policističnih jajnika na tkivo jajnika evidentirani su prilikom histološkog pregleda. Međutim, nakon primene eksendina-4 na pacovima u grupi sa sindromom policističnih jajnika, težina, jutarnje vrednosti šećera i insulina, kao i nivoi HOMA-IR i LH/FSH bili su smanjeni, dok primena eksendina-4 na pacovima u grupi sa sindromom policističnih jajnika, koji su izlagani stresu, nije bila efektna kao primena eksendina-4 kod pacova sa policističnim jajnicima. Primena eksendina-4 takođe je povećala broj zdravih folikula kod pacova u grupi sa sindromom policističnih jajnika, dok nije bilo nikakvih promena u broju zdravih folikula kod pacova u grupi sa sindromom policističnih jajnika izlaganoj stresu.

Ključne reči: DHEA, PCOS, insulinska rezistencija, hronični stres, Sprague Dawley pacovi, eksenatid