ACTA FAC MED NAISS 2020;37(1):48-56

UDC: 687.552.2:615.454.1:613.99
DOI: 10.5937/afmnai2001048N

Ispitivanje efikasnosti antiejdžing liposomskog

gela: in vivo dugotrajna studija

Ivana Nešić, Vesna Savić, Ana Kolarević

Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra Farmacija, Niš, Srbija

Liposomi se već decenijama koriste kao univerzalni nosači, a koriste se i za inkapsulaciju mnogih jedinjenja sa različitim kozmetičkim efektima kako bi se postigli kvalitet, bezbednost i efikasnost funkcionalnih kozmetičkih proizvoda. U ovoj studiji, ispitivana je efikasnost primene komercijalnog liposomskog gela (SOPHY Anti-Age Liposomal Intimate Gel), koji sadrži L-arginin, ekstrakt bele kurkume, hijaluronsku kiselinu, mlečnu kiselinu i vitamin E (za koje je ranije pokazano da imaju različite pozitivne efekte na koži), kao inkapsulirane kozmetički aktivne sastojke, in vivo na zdravim dobrovoljcima. Tokom dugoročne dvadesetosmodnevne studije praćeni su biofizički parametri kože (vlažnost kože, TEGV, EI i pH). Kao rezultat, došlo je do povećanja hidratacije kože, smanjenja TEGV i blagog pada EI i pH kože. Dakle, ispitivani kozmetički proizvod ima pozitivan efekat na hidrataciju kože, doprinosi obnavljanju barijerne funkcije kože, a pokazuje i antiiritantne efekte.

Ključne reči:  liposomski intimni gel, efikasnost, in vivo ispitivanje, biofizički parametri kože