ACTA FAC MED NAISS 2020;37(1):65-71

UDC: 616.314-77:611.92.061
DOI: 10.5937/afmnai2001065I

Značaj centralnog žleba donje usne za određivanje

kontakta između gornjih centralnih sekutića

Marko Igić1, Milena Kostić1, Nebojša Krunić1, Ana Pejčić2, Stefan Dačić3, Nenad Stošić3

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za stomatološku protetiku, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za oralnu medicinu i parodontologiju, Niš, Srbija
3Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra za bolesti zuba i endodonciju, Niš, Srbija

Među brojnim činiocima ljudske lepote, pravilan položaj gornjih prednjih zuba, uključujući centralne sekutiće, nesumnjivo je od posebnog značaja. Prilikom određivanja međuviličnih odnosa, značajna faza je pronalaženje sredine lica ili mesta kontakta gornjih centralnih sekutića. Cilj ovog istraživanja bilo je testiranje hipoteze o tome da se mesto kontakta gornjih centralnih sekutića, u većini slučajeva, poklapa sa central-nim žlebom donje usne.
    Ispitivanje je uključilo dve grupe ispitanika. Jedna grupa sastojala se od 100 ženskih, a druga od 100 muških ispitanika, starosti od 18 do 30 godina. Početna tačka u merenju bio je centralni žleb donje usne. Merenje horizontalnog razmaka između centralnog žleba donje usne i mesta kontakta gornjih centralnih sekutića rađeno je pri blagom kontaktu gornjih zuba i donje usne. Merenje je vršeno korišćenjem digitalnog šublera SH, rezolucije 0,01 mm.
    Nakon statističke analize, rezultati su pokazali da se, u većini slučajeva, centralni žleb donje usne poklapa sa mestom kontakta gornjih centralnih sekutića.
    Mesto kontakta gornjih centralnih sekutića može biti određeno jednostavnim prenošenjem položaja centralnog žleba donje usne na gornji zagrižajni bedem, pri blagom kontaktu usana i zagrižajnog bedema.

Ključne reči: usna, sekutići, žleb, proteza, lice