ACTA FAC MED NAISS 2019;36(4):343-355

Prikaz slučaja

UDC: 616.61-006.6-036
DOI: 10.5937/afmnai2001079P

Rabdoidna diferencijacija u različitim tipovima karcinoma

bubrežnih ćelija: prikaz dva slučaja i pregled literature

Milena Potić-Floranović1, Ana Ristić-Petrović2, Filip Veličković3, Milan Potić4,

Tanja Džopalić1, Ljubinka Janković-Veličković2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Naučno istraživački centar za biomedicinu, Niš, Srbija
2Centar za patologiju i patološku anatomiju, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
3Centar za nuklearnu medicine, Klinički centar Niš, Niš, Srbija
4Klinika za urologiju, Klinički centar Nišu, Niš, Srbija

Rabdoidna morfologija je redak oblik diferencijacije, koji se može registrovati u bilo kom tipu karcinoma bubrežnog parenhima. U približno 5% renalnih tumora mogu se sresti rabdoidne ćelije zastupljene u različitim procentima. Iako ove ćelije morfološki nalikuju rabdomioblastima, one krupne su sa eozinofilnom citoplazmom, krupnim ekscentričnim nukleusom i prominentnim nukleolusom, te poseduju drugačiji imunofenotip i drugačije ultrastrukturne karakteristike. Tumori sa rabdoidnom diferencijacijom klasifikuju se kao gradus 4, imaju agresivan tok i lošu prognozu. Predstavljamo dva slučaja karcinoma bubrežnih ćelija sa rabdoidnom diferencijacijom kod bolesnika starosti 83 godine i 60 godina. U oba slučaja, uzorci su dobijeni nakon radikalne nefreketomije a zatim histološki obrađeni. Kod prvog bolesnika verifikovano je prisustvo papilarnog karcinoma bubrega, čiji je fenotip imunohistohemijski dokazan, a takođe su uočene rabdoidne ćelije organizovane u traksate, pseudotubularne i organoidne strukture. Kod drugog bolesnika svetloćelijski karcinom bubrega otkriven je incidentalno, zajedno sa adenokarcinomom kolona. Tumor bubrega je uz klasičnu svetloćelijsku morfologiju, pokazivao i prisustvo krupnih, nekohezivnih rabdoidnih ćelija, kao i džinovske, bizarne, multinuklearne ćelije. Homogena rabdoidna morfologija sačinjavala je oko 60% tumora.
    Rabdoidna diferencijacija u karcinomu bubrega karakteristika je slabo diferentovanog tumora visokog gradusa. Povezana je sa lošim ishodom i čestim udaljenim metastazama prisutnim u vreme dijagnostike. Za utvrđivanje uticaja ovog oblika divergentne diferencijacije na prognozu, izbor terapijskog modaliteta i ishod bolesti potrebna je analiza većeg broja slučajeva.

Ključne reči: karcinom bubrežnog parenhima, rabdoidna diferencijacija, prognoza