ACTA FAC MED NAISS 2020;37(1):87-92

Prikaz slučaja

UDC: 616.24+616.441
DOI: 10.5937/afmnai2001087E

Lofgrenov sindrom i zahvaćenost slezine: prikaz slučaja

Soheil Ebrahimpour1, Mahmoud Sadeghi-Haddad-Zavareh1, Zeinab Mohseni Afshar2, Mehran Shokri1, Arefeh Babazadeh1

1Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti bolseti, Zdravstveni istraživački institut,
Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran
2Klinički istraživačko-razvojni centar, Bolnica Imam Reza, Univerzitet medicinskih nauka
u Kermanshahu, Kermanshah, Iran

Lofgrenov sindrom je akutna forma sarkoidoze i karakteriše se pojavom povišene telesne temperature, eriteme nodozum, bilateralne hilarne limfadenopatije i poliartritisa. Ovaj sindrom je bolest koja spontano prolazi. U našu bolnicu, primljena je četrdesetpetogodišnja žena koja se žalila na povišenu telesnu temperaturu, zamućen vid i bolove u zglobovima. Snimak pluća bilateralno je pokazao mase u okolini hilusa. Kompjuterizovana tomografija visoke rezolucije grudnog koša ukazala je na brojne čvoriće u različitim segmentima pluća, kao i na bilateralnu hilarnu i paraezofagijalnu limfadenopatiju. Kompjuteri-zovana tomografija takođe je pokazala blagu splenomegaliju, sa brojnim čvorićima manje gustine u slezini, kao i akcesornu slezinu. Bolesnici je postavljena dijagnoza Lofgrenovog sindroma.

Ključne reči: Lofgrenov sindrom, sarkoidoza, poliartritis, eritema nodozum