ACTA FAC MED NAISS 2020;37(10):201-206

Prikaz slučaja

UDC: 616.216-005.6-073

DOI: 10.5937/afmnai2002201E

Septični tromboflebitis sigmoidnog sinusa usled hroničnog mastoiditisa

i upale srednjeg uva: prikaz slučaja

Soheil Ebrahimpour1, Mahmoud Sadeghi-Haddad-Zavareh1,

Zeinab Mohseni Afshar2, Arefeh Babazadeh1

1Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti, Zdravstveni istraživački institute,

Univerzitet medicinski nauka u Babolu, Babol, Islamska Republika Iran

2Klinički istraživački centar za razvoj, Bolniva Imam Reza, Univerzitet medicinskih nauka u Kermanshahu, Kermanshah, Islamska Republika Iran

Septični tromboflebitis sigmoidnog sinusa je retka pojava koja može da dovede do značajnih morbiditeta i mortaliteta. U radu je dat prikaz slučaja sa septičnom trombozom sigmoidnog sinusa izazvanom hroničnim mastoiditisom i upalom srednjeg uva. Prikazan je slučaj dvadesetdevetogodišnjeg muškarca koji je u anamnezi opisao prethodno dvonedeljno trajanje zujanja u ušima i vrtoglavice, pri čemu se otok na desnoj strani vrata postepeno uvećavao. Kompjuterizovana tomografija vrata pokazala je postojanje mastoidnog apcesa. Takođe, magnetna rezonanca ukazala je na uvećanje vena sigmoidnog sinusa, što je karakteristično za septični tromboflebitis. Zdravsteno stanje bolesnika kao i simptomi i znaci poboljšali su se nakon primene antibiotske terapije, dok se veličina mastoidne mase postepeno smanjila. U slučaju septične tromboze sigmoidnog sinusa, pravovremena dijagnostika i brzo lečenje, pomoću intravenskih antibiotika širokog spektra, ključni su za opravak u ovakvim slučajevima.

Ključne reči: sigmoidni sinus, septična tromboza, hronični mastoiditis, upala srednjeg uva, kompjuterizovana tomografija