ACTA FAC MED NAISS 2020;37(2):99-120

Revijalni rad

UDC: 616.428-006.44-08

DOI: 10.5937/afmnai37-24708

Nodalne i ekstranodalne periferne T/NK ćelijske neoplazme:

savremeni aspekti

Ivan Petković1,2, Aleksandar Popović2, Miljana Džunić2, Ivica Pejčić1,2

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Departman za onkologiju, Niš, Srbija

2Klinika za onkologiju, Klinički centar Niš, Niš, Srbija

Periferni T/NK ćelijski limfomi (PTCL) su retki i izrazito heterogeni maligni tumori. Bolest je sklona relapsima, sa visokom stopom hemiorefraktarnosti, što vodi ka lošem ukupnom ishodu lečenja. Kod gotovo 70% bolesnika dolazi do relapsa, dok se petogodišnja stopa preživljavanja kreće oko 30%. Uvodna linija lečenja PTCL je interpolirana od principa lečenja agresivnih B ćelijskih NHL. Univerzalno prihvaćena, prva linija lečenja prevashodno je palijativna. Pored maksimalnih napora da se poboljša primarni pristup, samo je period do progresije bolesti produžen, dok efekta na ukupno preživljavanje nema. Svi aktuelni vodiči ističu važnost autologne transplantacije matičnih ćelija hematopoeze (Auto-SCT), kao konsolidacije prvog povoljnog terapijskog odgovora. Primena alogene transplantacije (Allo–SCT) u prvoj remisiji i dalje nije potkrepljena medicinom baziranom na dokazima, te je s toga njena upotreba indikovana kod relaps/refraktornih PTCL. Nažalost, većina bolesnika nisu kandidati za agresivne tretmane, te je preporučeni pristup ograničeno primenjiv. Imajući u vidu trenutnu situaciju, neophodni su novi terapijski agensi. Postojeći rezultati ukazuju na ukupnu lošu prognozu bolesti, međutim uvođenjem L–asparaginaze, kao i target terapije kod CD30+ entiteta, došlo je do značajnog poboljšanja lečenja pojedinih PTCL. Značajan broj novih agenasa uključen je u rane faze kliničkih istraživanja, sa ohrabrujućim rezultatima. Pažnja je usmerena na rezultate tih studija, imajući u vidu da trenutno nema adekvatnih tretmana za bolesnike koji su relapsirali ili su refraktarni na primenjene terapije.

Ključne reči: T/NK ćelijski limfomi, nodalni, ekstranodalni, tretman, novi agensi