ACTA FAC MED NAISS 2020;37(5):149-159

UDC: 616.89-057.875(497.11)

DOI: 10.5937/afmnai37-25011

Pouzdanost i validnost upitnika Spilbergerovih skala anksioznosti ispitivane u

populaciji studenata i nepsihotičnih psihijatrijskih ambulantnih bolesnika iz Srbije

Nikola M. Stojanović1, Pavle J. Randjelović2, Gordana Nikolić1,3, Nenad Stojiljković2, Sonja Ilić2,

Bogdan Stoiljković1, Niko S. Radulović4

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Niš, Srbija

2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Institut za fiziologiju, Niš, Srbija

3Zavod za mentalno zdravlje, Klinički centar Niš, Niš, Srbija

4Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, Niš, Srbija

Anksioznost je urođena emocionalna i kognitivna reakcija koja čoveku omogućava da se izbori sa svakodnevnim situacijama. Međutim, anksioznost može biti i patološki odgovor. Iako se upitnik Spilbergerovih skala anksioznosti (STAI) najčešće koristi u ispitivanju prisustva/odsustva anksioznosti, ne postoji dovoljan broj istraživanja sprovedenih na zdravom i/ili bolesnom stanovništvu Srbije, koja bi ukazala na pouzdanost i validnost ovog testa. Stoga je cilj ovog istraživanja bilo utvrđivanje normativnih vrednosti STAI skala (stanje i crta) i utvrđivanje njihove pouzdanosti i validnosti u ispitivanim grupama univerzitetskih studenata i nepsihotičnih psihijatrijskih bolesnika. Vrednosti dobijene iz dva uzorka, koje nisu pokazivale normalnu distribuciju, bile su statistički značajno različite. Analiza Receiver Operating Characteristic krive otkrila je da su vrednosti površine ispod krive (AUC) za obe skale bile > 0,85, pri p < 0,001, a izračunate granične vrednosti za prisustvo anksioznosti iznosile su 38,5 za S skalu, odnosno 45,5 za T skalu. Dodatna analiza podataka pokazuje to da, prema koeficijentu intraklasne korelacije, S skala ima umerenu pouzdanost (Kronbah α = 0,713), a da T skala ima dobru pouzdanost (Kronbah α = 0,858). Takođe, Spilbergerove skale anksioznosti (STAI), za bolesnike koji pate od anksioznih poremećaja, ukazuju na prisustvo anksioznosti sa vrednostima koeficijenta alfa većim od 0,9. Izračunate validnost, interna doslednost i pouzdanost STAI skala, prevedene na srpski su zadovoljavajuće, što znači da se korišćenjem prevedenih STAI skala mogu jasno utvrditi promene u stepenu anksioznosti kod bolesnika koji pate od neurotskih poremećaja, poremećaja izazvanih stresom i somatoformnih poremećaja.

Ključne reči: STAI skale, anksioznost, validnost, pouzdanost