ACTA FAC MED NAISS 2020;37(8):180-190

UDC: 618-055.26-036.8

DOI: 10.5937/afmnai2002180M

Stopa i uzroci smrtnosti majki u južnom Iranu

Alireza Mirahmadizadeh1, Fariba Moradi2, Elham Hesami3, Ahmad Maghsoudi4,

Amin Mirahmadizadeh4, Ali Seifi5, Mahsa Kiani6, Mohsen Moghadami6

1Departman za epidemiologiju, Istraživački centar za nezarazne bolesti,

Univerzitet medicinskih nauka Shiraz, Shiraz, Islamska Republika Iran

2Gerijatrijski istraživački centar Shiraz, Univerzitet medicinskih nauka Shiraz, Shiraz, Islamska Republika Iran

3Kancelarija vicekancelara za zdravstvo, Univerzitet medicinskih nauka Shiraz, Shiraz, Islamska Republika Iran

4Studentski istraživački komitet, Univerzitet medicinskih nauka Shiraz, Shiraz, Islamska Republika Iran

5Univerzitet zdravstvenog centra Teksasa u San Antoniju, Departman za neurohirurgiju,

San Antonio, Teksas, SAD

6Istraživački centar za zdravstvenu politiku, Institut za zdravlje,

Univerzitet medicinskih nauka Shiraz, Shiraz, Islamska Republika Iran

Stopa smrtnosti majki obično odražava stepen razvoja jedne zemlje. U ovoj studiji prikazana je incidencija (stopa) smrtnosti majki i razmatrani su povezani faktori rizika u provinciji Fars, na jugu Irana.

Primenom sistema za nadzor Univerziteta medicnskih nauka u Shirazu, pregledani su kartoni novorođene dece u periodu od 2002. do 2012. godine, kada je zabeležena i smrtnost majki. Od 747.077 trudnoća, prosečna stopa smrtnosti majki iznosila je 21,28 na 100.000 novorođene dece godišnje, pri čemu je uočen smanjen i nesignifikantan trend.

U ruralnim oblastima, stopa smrtnosti majki bila je duplo veća nego u gradskim oblastima. Najčešći uzrok smrtnosti majki bili su krvarenje (27%), zatim preeklampsija (15,7%) i infekcije (13,2%). Premda se stopa smrtnosti majki smanjila, smanjenje nije signifikantno. Na osnovu povećane stope smrtnosti majki u ruralnim oblastima, trebalo bi poboljšati negu majki, naročito posle porođaja.

Krvarenje je i dalje glavni uzrok smrtnosti majki u provinciji Fars. S obzirom na to da se visok procenat ovakvih slučajeva može sprečiti, pojačana zdravstvena nega tokom trudnoće, smanjenje broja carskih rezova, bolja opremljenost zdravstvenih ustanova, kao i postojanje timova za kontrolu krvarenja u porodilištima,  verovatno će značajno uticati na stopu smrtnosti majki.

Ključne reči: smrtnost majki, krvarenje nakon porođaja, zemlje u razvoju, prenatalna nega, nega nakon porođaja