ACTA FAC MED NAISS 2020;37(9):191-200

UDC: 37.018.43:614.253.4

DOI: 10.5937/afmnai2002191B

Faktori koji utiču na učenje putem mobilnog telefona

kod studenata zdravstvene nege na osnovu modela

prihvatanja tehnologije

Nayereh Baghcheghi1, Hamid Reza Koohestani2, Mahmood Karimy2, Somayeh Alizadeh3

1Departman zdravstvene nege, Univerzitet medicinskih nauka Saveh, Saveh, Islamska Republika Iran

2Društvene determinante zdravstvenog istraživačkog centra,

Univerzitet medicinskih nauka Saveh, Saveh, Islamska Republika Iran

3Departman za medicinsku edukaciju, Medicinski fakultet, Centar za edukativna istraživanja

u medicinskim naukama, Iranski univerzitet medicinskih nauka, Teheran, Islamska Republika Iran

Učenje preko mobilnog telefona jedno je od ključnih ostvarenja u edukiciji 21. veka. Međutim, pored njegovih mogućnosti i funkcija, prihvatanje mobilnog telefona od strane studenata veoma je važan faktor za uspešno učenje. Ova studija bila je pokušaj određivanja efektivnih faktora u prihvatanju učenja putem mobilnog telefona i određivanja tipa odnosa između ovih faktora, kod studenata postdiplomskih studija zdravstvene nege, na osnovu modela prihvatanja tehnologije. Ova pregledna studija izvedena je kao deskriptivno-analitička studija. Ukupno 310 studenata Univerziteta medicinskih nauka u Savehu u Iranu, učestvovalo je u studiji koja je urađena 2018. godine. Za prikupljanje podataka korišćen je upitnik baziran na modelu prihvatanja tehnologije, čije su validnost i pouzdanost prethodno utvrđene. Analiza podataka urađena je kroz modeliranje strukturalne jednačine i konfirmatornu analizu putanje. Srednje vrednosti skora za sve varijable (opažena korisnost, lakoća korišćenja, stav prema korišćenju, namera korišćenja telefona i realno korišćenje), osim spoljašnjih faktora, bile su više od osnovnih prosečnih vrednosti (m ≥ 3), što ukazuje na dobro prihvatanje učenja putem mobilnog telefona od strane studenata. Najniže srednje vrednosti skora dobijene su za podršku učenja putem mobilnog telefona od strane profesora (spoljašnji faktor). Uočena je značajna korelacija među spoljašnjim faktorima, opaženoj korisnosti, stavu prema korišćenju i nameri korišćenja i realnoj primeni učenja putem mobilnog telefona (p < 0,05). Rezultati su podržali efektivnost konstrukta modela prihvatanja tehnologije i mogućnost predviđanja prihvatanja učenja putem mobilnog telefona. Faktori modela prihvatanja tehnologije bili su značajne determinante u prihvatanju učenja putem mobilnog telefona.

Ključne reči: učenje putem mobilnog telefona, usvajanje, student postdiplomskih studija zdravstvene nege, model prihvatanja tehnologije