ACTA FAC MED NAISS 2020;37(3):274-285

UDC 575+616-056.71
DOI10.5937/afmnai2003274L

Predloženi modeli genetskog savetovanja: koji indikatori
kvaliteta Donabedijanovog modela su primenljiviji?

Marija M. Lević1, Dušanka M. Krajnović2,3, Valentina D. Marinković2

1Univerzitet u Beogradu,  Farmaceutski fakultet, Katedra za socijalnu farmaciju i istraživanje farmaceutske prakse, student na doktorskim studijama, Beograd, Srbija
2Univerzitet u Beogradu,  Farmaceutski fakultet, Katedra za socijalnu farmaciju i istraživanje farmaceutske prakse, Beograd, Srbija
3Univerzitet u Beogradu,  Centar za bioetičke studije, Beograd, Srbija

Genetsko savetovanje je složen proces koji pomaže ljudima da razumeju i prihvate medicinske, psihološke i genetske aspekte bolesti, kao i da donesu odgovarajuću odluku u vezi sa njima. U ovom radu, revidirani su svi postojeći modeli za donošenje odluka i predložena je njihova upotreba u procesu genetskog savetovanja, što može da dovede do pravičnijih i povoljnijih ishoda. Za procenu kvaliteta u procesu genetskog savetovanja primenjen je Donabedijanov model (Strukturaprocesishod), za razvoj ključnih pokazatelja performansi. Predloženi su pokazatelji kvaliteta na „Strukturaprocesishod” modelu u procesu genetskog savetovanja. Takođe, utvrđeni su socijalni, ekonomski i humanistički ishodi. Svi definisani indikatori kvaliteta zajedno predstavljaju okvir za praćenje, procenu i kontinuirano unapređenje procesa genetskog savetovanja. Iako se nova medicinska usluga genetskog savetovanja razvija, kao snažno multidisciplinarno polje, primena modela upravljanja kvalitetom sigurno će doprineti razvoju kolaborativne prakse.

Ključne reči: genetsko savetovanje, modeli donošenja odluke, Donabedijanov model, kvalitet