ACTA FAC MED NAISS 2020;37(4):325-336

Revijalni rad

UDC: 616.71-006-085

DOI:10.5937/afmnai2004325B

Pregled karakteristika i lečenja benignih
i malignih tumora kostiju

Masoud Bahrami Frydoni1,2,3, Seyed Mokhtar Esmaeilnejad-Ganji1,2,3

1Centar za istraživanje oštećenja pokretljivosti, Institut za ispitivanje zdravlja,
Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran
2
Klinički centar za istraživanje i razvoj, Bolnica Shahid Beheshti, Univerzitet medicinskih nauka u Babolu,
Babol, Iran
3
Departman za ortopediju, Medicinski fakultet, Univerzitet medicinskih nauka u Babolu,
Babol, Iran

Tumori kostiju, uključujući benigne i maligne lezije, ne metastaziraju. Međutim, mogu se pojaviti u bilo kom delu skeleta. Najčešće se javljaju na distalnom delu femura i proksimalnom delu tibije. Većina benignih tumora zahvata hrskavice i zovu se osteohondromi. Na osnovu dosadašnjih izveštaja, benigni tumori kostiju češće se javljaju od primarnih malignih tumora. Maligni tumori kostiju pripadaju drugom tipu tumora kostiju i najčešće se javljaju u prvim godinama života. Iz tog razloga, značajno utiču na opšte stanje bolesnika i život njegove porodice. Ovi tumori obuhvataju osteosarkom, hondrosarkom i Juingov (Ewing) sarkom. U ovom radu prikazani su epidemiologija, karakteristike, i lečenje najvažnijih tipova benignih i malignih tumora kostiju. Ovi podaci biće korisni lekarima, kao i ostalim zdravstvenim radnicima, kako bi bolje razumeli tumore kostiju i njihovo lečenje.

Ključne reči: tumor kostiju, maligni tumor, benigni tumor