ACTA FAC MED NAISS 2020;37((4): 337-348

UDC: 616-053.32-053.2

DOI: 10.5937/afmnai2004337K

Odnos između problema u perinatalnom periodu
i zastoja u razvoju kod dece starosti od četiri
do dvadeset četiri meseca

Masoumeh Kaviani1, Zhaleh Ranjbaran2, Roksana Janghorban3

1Departman za akušerstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo,
Društveni psihijatrijski centar za istraživanja, Univerzitet medicinskih nauka u Širazu, Širaz, Iran
2
Student magistarsih studija akušerstva, Studentski istraživački komitet, Departman za akušerstvo,
Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Širazu, Širaz, Iran
3
Departman za akušerstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo,
Medicinsko-istraživački centar za majku i dete, Univerzitet medicinskih nauka u Širazu, Širaz, Iran

Još uvek ima malo informacija koje se tiču kliničkih karakteristika, kvaliteta života (QoL) i mano-metrijskih nalaza kod neselektovanih novodijagnostikovanih slučajeva ahalazije.
            Opisano je pedeset šest novodijagnostikovanih slučajeva ahalazije sa propratnim simptomima, pri čemu je primenjen standardni protokol i upotrebljen detaljni instrument koji je omogućio detaljni opis problema sa gutanjem. Funkcije mišićnog zida i distalnog sfinktera (LES) su beležene primenom standardnih manometrijskih tehnologija i kanalnih katetera. Kvalitet života ovih bolesnika je opisan  pomoću instrumenta -
Psychological well - being index i skale za procenjivanje gastrointestinalnih sim-ptoma.
            Kod mnogih bolesnika simptomi su dugo trajali (54,5 meseci). Čekanje kod lekara je bilo čak 5,5 meseci uprkos ozbiljnim problemima sa gutanjem (Watson skor 30.5+/-1.7; m+ /- SE). Pokazalo se da je kvalitet života bio značajno poremećen kada su primenjeni generički PGWB i specifični GSRS instru-menti. Ovo pogoršanje je najverovatnije bilo uzrokovano poremećajima u gutanju. U vreme postavljanja dijagnoze motorne karakteristike tela ezofagusa i distalnog sfinktera su bile ozbiljno oštećene.
            Kod većine bolesnika sa ahalazijom dijagnoza se postavlja u stadijumu kada je bolest već uveli-ko oštetila motornu funkciju jednjaka i gastroezofagijalnog spoja, a kvalitet života vidno poremećen.

Ključne reči: ahalazija, simptomi, disfagija, manometrija, donji ezofagijalni sfinkter, kvalitet života, 24-časovni monitoring