ACTA FAC MED NAISS 2020;37(4): 381-386

Katarina Tomović1, Jelena Mrmošanin2, Denitsa Yancheva3,
Anelia Ts Mavrova4, Andrija Šmelcerović5

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra Farmacija, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za Hemiju, Niš, Srbija
3Institut za organsku hemiju sa Centrom za fitohemiju, Bugarska akademija nauka, Sofija, Bugarska
4Univerzitet za hemijske tehnologije i metalurgiju, Sofija, Bugarska
5Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Katedra Hemija, Niš, Srbija

Antioksidativna aktivnost 2-[2-imino-5-nitro-3-(2-okso-2-feniletil)-2,3-dihidro-1H-benzimidazol-1-il]-1-feniletanona (jedinjenje 1) i 2-(4-fluorobenziliden)-6-fenilkarbonil)[1,3]tiazolo[3,2-a]benzimidazol-3(2H)-ona (jedinjenje 2) ispitivana je in vitro. Jedinjenja 1 i 2 nisu pokazala značajnu efikasnost u direktnom uklanjanju slobodnih radikala. Pretpostavka je da antioksidativne strategije ne bi trebalo da budu zasnovane na antioksidansima, koji uklanjaju radikale direktno, već na jačanju endogene antioksidativne odbrane ili na inhibiranju izvora reaktivnih vrsta. Iako izostaje efikasnost u direktnom uklanjanju radikala, ispitivana jedinjenja (1 i 2), kao dokazani inhibitori ksantin oksidaze i dipeptidil peptidaze-4 mogu da pokazuju antioksidativnu aktivnost drugim mehanizmima.

Ključne reči: 2-imino-benzimidazoli, 1,3-tiazolo[3,2-a]benzimidazoloni, antioksidativna aktivnost, antioksidativni mehanizmi