ACTA FAC MED NAISS 2020;37(4):387-395

UDC: 616.379-008.64:611.986]:616-08

DOI: 10.5937/afmnai2004387D

Novi pristup terapiji larvama u lečenju
ulkusa stopala

Omid Dehghan1, Seyed Mehdi Tabaie2, Javad Rafinejad1, Mehrangiz Toutonnchy2,
Amir Tiyuri3, Kamran Akbarzadeh4, Seyed Farzad Motevalli Haghi5

1Departman za medicinsku entomologiju i kontrolu vektora, Fakultet za javno zdravlje,
Univerzitet medicinskih nauka u Teheranu, Teheran, Iran
2
Departman za dermatologiju, Medicinski centar za laserska istraživanja, ACECR, Teheran, Iran
3 Departman za epidemiologiju, Fakultet za zdravlje, Iranski univerzitet medicinskih nauka, Teheran, Iran
4Departman za medicinsku entomologiju i kontrolu vektora, Fakultet za javno zdravlje,
Univerzitet medicinskih nauka u Teheranu, Teheran, Iran
5
Departman za medicinsku entomologiju i kontrolu vektora, Istraživački centar za zdravstvene nauke,
Institut za lečenje zavisnosti, Fakultet za zdravlje, Univerzitet medicinskih nauka u Mazandaranu (Sari), Iran

Primena terapije larvama pokazala se delotvorno u lečenju komplikovanih ulkusa dijabetičkog stopala. Većina prethodnih studija fokusirala se na poređenje terapije larvama i rutinskih tretmana u lečenju ulkusa dijabetičkog stopala. Cilj ove studije bilo je priključivanje novog pristupa, terapije larvama, rutinskom lečenju. U ovoj studiji, osnovno očekivanje od terapije larvama bila je priprema rane za nastavak lečenja drugim merama. Studija je dizajnirana kao “before–after” opservaciona studija. Studija je uključila dvadeset pet od početnih četrdeset sedam volontera, koji su se na našoj klinici pojavili sa ulkusima dijabetičkog stopala. Ukupno dvadeset sedam bolesnika lečeno je terapijom larvama, pri čemu je korišćen Karaj soj Lucilia sericata (L. sericata). Terapija larvama priključena je rutinskom lečenju, kao komplementarna terapija. Tokom vremena, računata je površina nekrotičnog i granulacionog tkiva. Zadovoljstvo bolesnika i lekara procenjivano je pomoću upitnika. Četiri dana od početka terapije larvama zabeleženo je značajno smanjenje u površini nekrotičnog tkiva, kao i povećanje granulacionog tkiva (p < 0,0001). Nakon određivanja pridruženih varijabli, statistička analiza potvrdila je značajno smanjenje veličine nekrotičnog tkiva, kao i povećanje površine granulacionog tkiva (p < 0,001). Oko 96,3% lekara i bolesnika, koji su učestvovali u ovoj studiji, bilo je zadovoljno rezultatima lečenja. Vreme, u kome je zabeleženo značajno smanjenje površine nekrotičnog tkiva, bilo je kraće nego u sličnim studijama.
            Ova studija potvrdila je to da se efikasni, brzi i zadovoljavajući rezultati mogu dobiti kada se terapija larvama, kao komplementarna terapija u lečenju ulkusa dijabetičkog stopala, priključi rutinskom lečenju. Ovaj pristup može se uvesti kao novi modalitet u lečenju ulkusa dijabetičkog stopala, sa velikom stopom uspešnosti.

Ključne reči: terapija larvama, ulkusi dijabetičkog stopala, Lucilia sericata