ACTA FAC MED NAISS 2020;37(4):396-404

UDC: 371.12:613.86(55)

DOI: 10.5937/afmnai2004396M

Sindrom izgaranja na poslu kod terapeuta zaposlenih u
bolnicama različitog tipa vlasništva u Iranu

Ghahraman Mahmoudi1, Mohammad Ali Jahani2, Masoomeh Abdi3, Sedigheh Solimanian2,
Hossein Ali Nikbakht2, Soheil Ebrahimpour4

1Istraživački centar Bolničke administracije, Ogranak sarija, Islamski univerzitet Azad, Sari, Iran
2Društvene determinante istraživačkog centra, Institut za ispitivanje zdravlja,
Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran
Univertitet medicinskih nauka u Mazandaranu, Sari, Iran
4Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti, Institut za ispitivanje zdravlja,
Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran

Kao složeni i multidimenzionalni problem, sindrom izgaranja na poslu dovodi do odsustvovanja, nezadovoljstva, lošeg raspoloženja, fizičke i emotivne iscrpljenosti i osećaja izmeštenosti. Cilj ove studije bilo je ispitivanje stepena izgaranja na poslu, kao i komponenti koje ga čine, u bolnicama sa različitim tipom vlasništva u Mazandaranu.
          Ova deskriptivno-analitička studija sprovedena je kao studija preseka 2018. godine. Istraživanje je uključilo 2850 terapeuta koji su bili zaposleni u dvema bolnicama koje su bile nastavne baze, jednoj terapeutskoj bolnici, jednoj bolnici socijanog osiguranja, kao i jednoj privatnoj bolnici. Sve bolnice su bile smeštene u provinciji Mazandaran u Iranu. Ukupno je popunjeno 569 upitnika; kao instrument upitnika korišćena je persijska varijanta upitnika o izgaranju na poslu autorke Maslakove (MBI-eng.). Podaci su analizirani pomoću softvera SPSS 22, primenom statističkog pristupa, pri čemu je vrednost p < 0,05. Najviša srednja stopa emotivne iscrpljenosti zabeležena je u privatnoj bolnici (44,69 ± 8,50). U bolnici socijalnog osiguranja primećena je najviša srednja stopa depersonalizacije (25,47 ± 4,59). U vezi sa smanjenim ličnim postignućem kao komponentom, najviša stopa zabeležena je u privatnoj bolnici (30,24 ± 7,16). Najviše i najniže srednje stope izgaranja na poslu zabeležene su u privatnoj bolnici (95,48 ± 16,71) i bolnicama koje su bile nastavne baze (85,25 ± 15,34). U ovom pogledu postojala je značajna razlika između analiziranih bolnica (p < 0,001). Kako je u privatnoj bolnici zabeležena viša stopa izgaranja na poslu u poređenju sa terapeutskom bolnicom, zatim bolnicom koja je bila nastavna baza, kao i bolnicom socijalnog osiguranja, menadžeri privatne bolnice mogu se fokusirati na otklanjanje tenzija na radnom mestu, sprečavanje dugotrajnog teškog rada, kao i na nadoknađivanje smanjene isplate.

Ključne reči: izgaranje na poslu, vlasništvo, terapeuti, provincija Mazandaran, Iran