ACTA FAC MED NAISS 2021;38(1):96-100

Prikaz slučaja

UDC: 616.33/.34:616.9

DOI: 10.5937/afmnai2101096B

Eozinofilni gastroenteritis sa akutnim abdomenom:
prikaz slučaja

Tahmineh Biazar, Parisa Sabbagh, Soheil Ebrahimpour, Masomeh Bayani

Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti, Zdravstveni istraživački institut,
Univerzitet medicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran

Eozinofilni gastroenteritis (EGE) kao redak inflamatorni gastrointestinalni (GI) poremećaj, primarno se karakteriše dugotrajnim ili rekurentnim bolom u abdomenu. Periferna eozinofilija je obično izazvana prisustvom eozinofilnih infiltrata u slojevima gastrointestinalnog trakta. U ovom radu je prikazan slučaj eozinofilnog gastroenteritisa sa akutnim abdomenom. Četrnaestogodišnjakinja je imala jake bolove u predelu abdomena i hipereozinofiliju. Zbog jakih bolova u abdomenu podvrgnuta je apendektomiji, nedelju dana pre prijema u bolnicu. Zbog perzistentnog bola, urađene su endoskopija gornjih partija gastro-intestinalnog trakta i bopsija i rezultat patološkog ispitivanja ukazao je na eozinofilni gastroenteritis. Zbog nespecifičnosti simptoma eozinofilnog gastroenteritisa, kliničarima se preporučuje razmatranje patologije kod atipičnih i neizlečivih bolesti gastrointestinalnog trakta. Takođe, treba uraditi i biopsiju.

Ključne reči: eozinofilija, gastroenteritis, akutni abdomen, endoskopija, biopsija