ACTA FAC MED NAISS 2021;38(1):18-26

DOI:10.5937/afmnai38-26743

Novi korona virus (COVID-19) u 2019. godini
i novorođenčad

Zhilla Heydarpoor Damanabad1, Leila Valizadeh1, Sadollah Yeghanedoost2, Fariborz Roshangar3

1Departman za pedijatrijsko sestrinstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo,
Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
2
Departman za pedijatruju, Dečija bolnica za medicinska istaživanja i obuku,
Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran
3
Departman za medicinsko-hirurško sestrinsto, Univerzitet medicinskih nauka u Tabrizu, Tabriz, Iran

Krajem decembra 2019. godine Vuhan, u Kini, postao je centar širenja nepoznate pneumonije, koja se brzo proširila Kinom i čitavim svetom, uključujući i Iran. Svetska zdravstvena organizacija je novu bolest proglasila opasnošću po javno zdravlje na globalnom nivou. Od izbijanja kovida-19, urađeno je dosta studija o epidemiološkim podacima i kliničkim znacima kod odraslih. Međutim, koherentne studije iz ove oblasti nedovoljno su rađene na novorođenčadi i podršku i brigu o novorođenčadi u uslovima pandemije, trebalo bi udvostručiti, zbog slabosti i nedovoljne razvijenosti imunog sistema dece. Stoga je cilj ove studije bio prikaz infekcije kovidom-19 kod novorođenčadi, u kojoj se razmatraju teme poput dijagnostičkih testova, kliničkih manifestacija, preporuka o dojenju, kriterijuma za otpust, kao i porodična edukacija u uslovima pandemije. Prikaz literature ne pruža podatke o prenosu kovida sa majke na dete putem posteljice i svi uzorci dobijeni iz amnionske tečnosti, krvi pupčane vrpce i mleka majki sa kovidom-19 bili su negativni na infekciju izazvanu kovidom-19. Kliničke manifestacije kovida-19 bile su nespecifične kod novorođenčadi, naročito kod prevremeno rođene dece. Uzimajići u obzir to da je broj dece rođene od majki sa kovidom-19 ograničen i da je epidemiološki i klinički obrazac kovida-19 kod novorođenčadi nejasan, ova pregledna studija opisuje dijagnostičke testove, kliničke manifestacije, razmatra dojenje, kriterijume za otpust i na kraju, edukaciju porodice u trenutnom razumevanju kovida-19 kod novorođenčadi, a takođe pruža i informacije o boljem lečenju infekcije SARS-CoV-2 bolesti kod novorođenčadi.

Ključne reči: SARS-CoV-2, kovid-19, bolest izazvana virusom korone u 2019. godini, novorođenče