ACTA FAC MED NAISS 2021;38(1): 35-46

UDC: 613.83:576.3

DOI: 10.5937/afmnai38-28134

Aplikacija kanabisa izaziva alteraciju ekspresije gena
za monoamino-oksidazu i serotoninski receptor 2c
kod pacova Wistar soja

Oluwatosin Adebisi Dosumu1, Oluwafemi Paul Owolabi1, Regina Ngozi Ugbaja1, Akinola Popoola2,
Solomon Oladapo Rotimi3, Odunayo Anthonia Taiwo1,4, Oluwafemi Adeleke Ojo5

1Departman za biohemiju, Federalni univerzitet za agrokulturu, Abeokuta, Nigerija
2Departman za zaštitu useva, Federalni univerzitet za agrokulturu, Abeokuta, Nigerija
3Departman za biohemiju, Univerzitet Covenant, Sango Ota, Nigerija
4Departman za biohemiju, Univerzitet Chrisland, Abeokuta, Nigerija
5Departman za biohemiju,  Univerzitet Landmark, Omu-Aran, Nigerija

U ovoj studiji ispitivani su mogući efekti zavisni od doze ekstrakta Cannabis sativa (C. sativa) na ekspresiju gena za monoamino-oksidazu B (MAOB) i serotoninski receptor 2c (HTR2C), sa pokušajem korelacije trajanja upotrebe i tendencije ka neurodegeneraciji kod hroničnih korisnika marihuane. Pacovi muškog pola Wistar soja težine 90 g ± 100 g tretirani su određenim dozama ekstrakta C. sativa u naftnom etru (12,5, 25 i 50 mg/kg telesne mase) oralno. Izloženost je praćena u četvrtoj, osmoj i dvanaestoj nedelji za svaku od upotrebljenih doza, nakon čega je životinjama odstranjen mozak. Ekspresija gena određena je PCR reverznom transkriptazom. Kanabis je značajno smanjio (p < 0.05) relativnu ekspresiju MAOB u četvrtoj nedelji. U osmoj nedelji kanabis je povećao relativnu ekspresiju MAOB za 60%. Nakon 12 nedelja izlaganja kanabisu (C. sativa) u dozi od 50 mg/kg telesne mase primećeno je povaćanje od 80% u ekspresiji MAOB, u poređenju sa kontrolnom grupom. U osmoj nedelji ekstrakt C. sativa doveo je do smanjenja u ekspresiji gena od 47%. Međutim, prolongirano izlaganje (dvanaesta nedelja) ekstraktu značajno je povećalo (p < 0,05) relativnu eksresiju HTR2C. Disregulacija MOAB gena izazvana kanabisom može biti jedan od mehanizama koji dovodi u vezu hroničnu upotrebu kanabisa sa padom kognitivnih funkcija i povećanom mogućnošću razvijanja neuroloških bolesti. Promene koje se zapažaju u ekspresiji gena, kao rezultat izlaganja visokim dozama ekstrkta C. sativa mogu delimično da objasne depresiju i tendenciju ka agresivnom ponašanju kod hroničnih korisnika marihuane.

Ključne reči: monoamino-oksidaza B, ekspresija gena, serotoninski receptor 2C, kanabis, neurodegeneracija