ACTA FAC MED NAISS 2021;38(1): 47-55

UDC: 616.988:618.17-055.2

DOI: 10.5937/afmnai38-25536

Prediktori seksualne disfunkcije kod žena
zaraženih HIV-om

Zeinab Moshfeghy1, Fatemeh Dadgar2, Roksana Janghorban3, Tahereh Poordast4

1Studentski istraživački komitet, Departman za akušerstvo i reproduktivno zdravlje,
Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka Šahid Behešti, Teheran, Iran
2
Magistar akušerstva, Studentski istraživački komitet, Departman za akušerstvo,
Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Univerzitet medicinskih nauka u Širazu, Širaz, Iran
3
Departman za akušerstvo, Fakultet za sestrinstvo i akušerstvo, Društveni psihijatrijski centar za istraživanja, Univerzitet medicinskih nauka u Širazu, Širaz, Iran
4Departman za akušerstvo i ginekologiju,  Medicinski fakultet, Centar za ispitivanje neplodnosti,
Univerzitet medicinskih nauka u Širazu, Širaz, Iran

Seksualna disfunkcija češće se javlja kod ljudi inficiranih humanim imunodeficijentnim virusom (HIV). Seksualna disfunkcija kod ljudi inficiranih ovim virusom dovodi se u vezu sa nekim nepovoljnim  ishodima, poput smanjenog kvaliteta života, nezaštićenog seksualnog odnosa i neredovnog pridržavanja visoko aktivnoj antiretroviralnoj terapiji. Cilj ove studije bio je da ispita potencijalne prediktivne uloge nekih varijabli, poput socioekonomskog statusa, hormoskog statusa, profila bolesti izazvane HIV-om, vrste lečenja, depresije, anksioznosti, stresa, nasilja u porodici i statusa infekcije partnera zbog seksualne funkcije kod ljudi inficiranih HIV-om.
                Ova deskriptivna studija preseka uključila je 40 žena inficiranih HIV-om, koje su imale zdravstvene kartone u centrima za bihevioralne bolesti Univerziteta medicinskih nauka u Širazu. Podaci su prikupljani pomoću Indeksa za ispitivanje seksualne funkcije žena (Female Sexual Function Index (FSFI)), Skale za ispitivanje depresije, anksioznosti i stresa (Depression‚ Anxiety‚ Stress Scale (DASS-21)) i upitnika za ispitivanje nasilja u porodici.
                 Za ispitivanje nivoa CD4 ćelija i hormoskih profila od bolesnica je uzeto 5 cc krvi u period od trećeg do petog dana menstrualnog ciklusa. Podaci su anlizirani pomoću SPSS18 softvera. Srednja starost učesnica je bila 38,2 godine ± 5,2 godine, dok je učestalost seksualne disfunkcije bila 100%. Utvrđena je statistički značajna razlika u nivoima povišenih varijabli poput estradiola, stresa, anksioznosti i depresije. Multivarijaciona analiza pokazala je to da je samo povišeni nivo estradiola (P = 0,005; B = 0,06) bio prediktivni faktor seksualne disfunkcije. Sve žene inficirane HIV-om imale su seksualnu disfunkciju. Rezultati ove studije pokazali su to da kod ovih žena povišeni nivoi estradiola mogu biti prediktori seksualne disfunkcije.

Ključne reči: seksualna disfunkcija, humani imunodeficijentni virus, stečeni imunodeficijentni sindrom, depresija, stres