ACTA FAC MED NAISS 2021;38(1):77-84

UDC: 792.82.071.2:616-001

DOI: 10.5937/afmnai38-27680

Zdravstveni problemi profesionalnih baletskih igrača

Tengiz Verulava1, 2, 3, Ketevan Tvalavadze4, Revaz Jorbenadze5

1Fakultet za medicinu i zdravstveni menadžment, Kavkaski univerzitet, Tbilisi, Gruzija
2Fakultet za društvene i političke nauke, Državni univerzitet Ivane Javakhishvili Tbilisi, Tbilisi, Gruzija
3Fakultet za psihologiju i javno zdravlje, Univerzitet La Trobe, Melburn, Australia
4Fakultet za humanističke i društvene nauke, Kavkaski univerzitet, Tbilisi, Gruzija
5Centar za urgentnu kardiologiju Chapidze, Tbilisi, Gruzija

Balet je profesionalna aktivnost koja ljudskom telu postavlja rizične fizičke i psihoemocionalne zahteve. Cilj ove studije bila je procena zdravstvenih problema baletskih igrača. U okviru kvalitativne studije, urađeni su dubinski intervjui sa baletskim igračima Državnog baleta Gruzije. Srednja starost učesnika iznosila je 23,4 godine ± 3,5 godina, a prosečna vrednost indeksa telesne mase 21,2 ± 2,2. Igrači su se profesionalno bavili baletom 20,2 godine ± 7,4 godine. U proseku su provodili 8,5 sati ± 5,8 sati na časovima i 16,2 sata ± 11,6 sati na probama. Većina povreda odnosila se na skočni zglob / stopalo (16%), koleno (60%) i vrat (13%). Najrizičniji faktori za nanošenje povreda uključivali su prekomerno opterećenje (19%), prethodne povrede (11%) i umor (11%). Osamdeset posto povređenih igrača odlučilo je da potraži medicinsku pomoć. Uglavnom su posećivali traumatologe (40%) i fizioterapeute (30%). Biopsihosocijalno stanje baletskih igrača uslovljeno je fizičkim opterećenjem, visokim rizikom od povreda, kao i konstantnim stresom. Rezulati ukazuju na visoku prevalenciju i ponovno javljanje povreda. Skočni zglob / stopalo, koleno i vrat naročito su rizična područja za nastanak povreda, jer je najveći pritisak na stopalima i skočnim zglobovima. Većina ispitanika radije traži medicinsku pomoć od specijalista medicine, nego od porodičnog lekara. Da bi se sprečile povrede i stres, neophodno je raditi na podizanju svesti. Neophodan je tim profesionalaca (porodični lekar, ortoped, psiholog, nutricionista, endokrinolog, fizikalni terapeut i medicinska sestra) kako bi se sprečio nastanak povreda. Porodični lekari bi trebalo da obrate više pažnje na promovisanje zdravog života u toku konsultacija sa baletskim igračima.

Ključne reči: baletski igrači, zdravlje igrača, zdravstveni rizici, stres, povrede