ACTA FAC MED NAISS 2021;38(2): 183-188

Prikaz slučaja

UDC:616.366‑007.45‑089.832
DOI: 10.5937/afmnai38-30172

Laparoskopska holecistektomija kod situs inversus totalis anomalije: prikaz slučaja

Radomir Gelevski1, Gjorgji Jota2, Lazar Todorović3, Gjorgji Trajkovski2, Vladimir Joksimović2, Bojan Trenčić1

1Opšta bolnica Kumanovo, Kumanovo, Severna Makedonija
˛Univerzitetska klinika za digestivnu hirurgiju Skoplje, Skoplje, Severna Makedonija
ł Univerzitetska klinika za pedijatrijsku hirurgiju, Skoplje, Skoplje, Severna Makedonija

Situs inversus totalis predstavlja retku, autozomno recesivnu, morfološku anomaliju pozicije unutrašnjih organa, koja jednako obuhvata oba pola. Genetski defekt nastaje u drugoj nedelji embrionalnog razvitka, kada nastaje rotacija primitivne digestivne cevi za 270 stepeni u pravcu kazaljki časovnika. Incidencija kalkuloze žučne kese kod bolesnika sa situs inversus totalis anomalijom ista je kao u opštoj populaciji. Šezdesetjednogodišnja bolesnica sa anamnezom 4 epizode kolika u levom hipohondrijumu i epigastrijumu, bez groznice i žutice, primljena je na kliniku i urađena je elektivna laparoskopska holecistektomija. CT abdomena potvrdio je situs inversus totalis anomaliju, sa kojom je bolesnica bila prethodno upoznata. Bolesnica je bila postavljena u supiniranu poziciju i postavljen je odraz operacione sale u ogledalu, sa hirurgom i instrumentarkom sa desne strane i asistentom sa leve strane bolesnice. Postavljena su 4 troakara kako bi dala odraz u ogledalu standardne pozicije troakara od 5 mm. Tokom disekcije, pozvan je drugi asistent zbog primene laparoskopa, kao rezultat ograničenih motornih veština operatora u levoj ruci za delikatnu disekciju, što ga je činilo nedovoljno adekvatnim za izvođenje precizne i sigurne disekcije. Ukupno vreme operacije bilo je 110 minuta, što je tri puta duže od standardnog trajanja operacije u našoj instituciji. Najkritičnija tačka operacije u konstelaciji situs inversus totalis anomalije je aplikacija klipsi, koja zahteva istovremeno preciznost i snagu. U dostupnoj literaturi, opisano je 40 otvorenih holecistektomija i 90 laparoskopskih holecistetomija. Prema našim saznanjima, ovo je prvi i jedini opisani slučaj laparoskopske holecistektomije u Severnoj Makedoniji.

Ključne reči: situs inversus totalis, laparoskopska holecistektomija, kritičan ugao bezbednosti