ACTA FAC MED NAISS 2021;38(2): 105-115

Opsežan pregled lečenja COVID-19

Zeinab Mohseni Afshar1, Arefeh Babazadeh2, Mostafa Javanian2, Mohammad Barary3,
Veneela Krishna Rekha Vasigala4, Soheil Ebrahimpour2

1Kliničko-istraživački centar za razvoj, Bolnica Imam Reza, Univerzitet medicinskih nauka u Kermanšahu,
Kermanšah, Iran
2
Istraživački centar za infektivne i tropske bolesti, Zdravstveni istraživački institut,
Univerzitet madicinskih nauka u Babolu, Babol, Iran
3
Studentski istraživački komitet, Univerzitet medicinskih nauka uBabolu, Babol, Iran
4Medicinski koledž Rangaraya, Univerzitet zdravstvenih nauka NTR, Kakinada, Indija

Ozbiljan akutni respiratorni sindrom korona virusa 2 (SARS-CoV-2) je oboljenje virusa koje je 2019. godine izazvao virus COVID-19. Ovaj novi korona virus postaje sve veća globalna pretnja po javno zdravlje. Do 18. aprila 2021. godine, potvrđeno je 140 miliona inficiranih slučajeva i 3 miliona smrtnih slučajeva. Premda su dva leka odobrena za lečenje ove bolesti, remdesivir i deksametazon, brojne studije su u toku kako bi se ispitale nove terapijske opcije. Međutim, do sada, mnoge terapije bile su pomoćne i klinička efikasnost tih lekova još uvek se ispituje. Cilj ovog preglednog rada je sumiranje trenutnih načina lečenja, poput primene nekoliko antivirusnih lekova, transfuzije plazme rekonvalescenata, pomoćnih lekova sa namerom formiranja kliničkog vodiča za lekare i resursa za buduće evaluacije u različitim kliničkim ispitivanjima.

Ključne reči: COVID-19, SARS-CoV-2, terapeutici, antivirusni lekovi, COVID-19 seroterapija