ACTA FAC MED NAISS 2021;38(2): 135-146

UDC:543.353:577:612.82:57.082.2
DOI: 10.5937/afmnai38-28984

Dokosaheksaenoična kiselina moduliše oksidativni stres
i nivo monoamina u mozgu miševa sa
dijabetesom izazvanim streptozotocinom

Sahar Mohamed Mahmoud1, Yasmin Abdel Latif2, Hisham Orban2, Amr Mahmoud Ibrahim2, Jihan Hussein2

1Departman za zoologiju, Fakultet nauka, Univerzitet u Kairu, Kairo, Egipat
2Departman za medicinsku biohemiju, Nacionalni istraživački centar, Kairo, Egipat

Prevalencija dijabetesa melitusa (DM) raste u mnogim zemljama. Niža prevalencija dijabetesa melitusa tipa 2 i ostalih poremećaja metabolizma šećera primećena je kod populacija koje konzumiraju veće količine n-3 polinezasićenih masnih kiselina, koje se uglavnom nalaze u ribi. Dokosaheksaenoična kiselina (DHA) je važan signalni molekul neophodan za kontinuirano održavanje funkcije mozga od strane centralnog nervnog sistema. Cilj ovog istraživanja bilo je rasvetljavanje uloge DHA u kontroli vrednosti glikemije i modeliranju oksidativnog/antioksidativnog statusa i nivoa transmitera u mozgu pacova sa dijabetesom. Dijabetes je bio izazvan jednom dozom subkutano date injekcije streptozotocina (STZ) (6,0 mg / 0,5 ml /100 g telesne težine). Eksperimentalni pacovi soja Vistar, muškog pola, nasumično su podeljeni u četiri grupe: kontrolnu grupu, DHA grupu, miševe kod kojih je dijabetes izazvan strptozotocinom i STZ+DHA grupu. Svi miševi ubijeni su nakon mesec dana i urađena je kontrola glukoze, nivoa insulina, oksidativnog stresa u mozgu, a takođe su provereni i nivoi monoamina. Davanje DHA značajno je poboljšalo vrednosti glukoze nakon noćnog gladovanja i nivoe insulina u poređenju sa DHA+STZ grupom i smanjilo je nivo 8-hidroxi-2′-deoksigvanozina u urinu. Pored toga, tretiranje miševa sa dijabetesom izazvanim streptozotocinom dokosaheksaenoičnom kiselinom pokazalo je smanjenje sadržaja malondialdehida i poboljšanje proizvodnje proteina u toku oksidacije, kao i značajno povećanje sadržaja glutationa u mozgu pacova tretiranih pomoću DHA+STZ. Takođe, došlo je i do smanjenja nivoa monoamina u mozgu pacova. U zaključku: DHA je modulisala nivoe povećanog oksidativnog stresa i neurotranransmitera, kao i aktivnost acetilholinesteraze u mozgu pacova sa dijebetesom, kroz povećanje nivoa insulina u serumu.

Ključne reči: dijabetes, dokosaheksaenoična kiselina, oksidativni stres, neurotransmiteri, insulin