ACTA FAC MED NAISS 2021;38(2): 147-155

UDC:543.3:615.276
DOI: 10.5937/afmnai38-28337

Primena spektrofotometrije u in vitro studiji poređenja
brzine oslobađanja aktivne supstance iz brendiranih
i generičkih tableta ibuprofena

Ana Marković1, Miroslava Spasić1, Vesna Savić1, Slavica Sunarić2, Marija Tasić Kostov1

1Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Departman za farmaciju, Niš, Srbija
2Univerzitet u Nišu, Medicinski fakultet, Departman za hemiju, Niš, Srbija

Ispitivanje brzine rastvaranja lekovite supstance iz lekovitog oblika (dissolution test) jednostavna je i značajna in vitro metoda za procenu bioekvivalencije, a koja za cilj ima upoređivanje bioraspoloživosti generičkog i brendiranog leka. Sama metoda podrazumeva primenu odgovarajuće aparature (najčešće farmakopejski definisane), u kojoj se lekoviti oblik rastvara, a primenom odgovarajuće analitičke metode prati/kvantifikuje sam proces rastvaranja, među kojima se tečna hromatografija visokih performansi (HPLC) široko koristi. Spektrofotometrija bi mogla biti značajna zamena, zahvaljujući svojim prednostima u pogledu jednostavnosti i ekonomičnosti. U ovom radu su, ispitivanjem brzine rastvaranja lekovite supstance iz čvrstog lekovitog preparata, predviđene eventualne razlike u bioraspoloživosti između brendiranih i generičkih obloženih tableta ibuprofena. Sadržaj ibuprofena i količina ibuprofena oslobođenog pri ispitivanju brzine rastvaranja određeni su jednostavnom spektrofotometrijskom metodom. Rezultati ove studije pokazuju to da između ispitivanog generičkog i brendiranog leka ne postoje značajnije razlike u brzini rastvaranja ibuprofena. Može se zaključiti to da bi se spektrofotometrijska metoda, koja se primenjuje za ispitivanje brzine rastvaranja lekovite supstance iz lekovitog oblika (dissolution test), uz druge, pogodne metode, mogla koristiti za skrining bioekvivalencije u uslovima koji zahtevaju brzu i jednostavnu procenu ili kada HPLC metoda nije dostupna.

Ključne reči: dissolution test, ibuprofen, bioekvivalencija, generički lek, brendirani lek